IMG_7728

O mnie – kim jestem i co tu robię?

Hej! Jestem Tomek, mam 21 lat i generalnie robię wiele rzeczy. Od 2010 roku piszę do internetu, początkowo (2010-2012) skupiałem się prawie tylko na grach wideo, później zaś doszła tematyka azjatycka, która wessała mnie na lata, co zaowocowało powstaniem tego bloga w 2014 roku.

Sprawdź te teksty o Azji, powinny Ci się spodobać – Dziesięć udanych wpisów z 2014 roku

Do maja 2016 roku pisałem tylko i wyłącznie o Azji Wschodniej, co zaowocowało napisaniem ponad 150 tekstów na ten temat. Do tej pory się dziwię, że ktoś był w stanie przeczytać liczący ponad 1600 wyrazów wpis o japońskich samurajach, a takich osób znalazło się kilkanaście tysięcy. W międzyczasie dzięki blogowi udało mi polecieć do Tajlandii na 2,5 miesiąca, gdzie zwiedziłem wiele fantastycznych miejsc, poznałem masę ciekawych osób i przywiozłem ze sobą tonę bezcennych wspomnień.

Brakowało mi jednak pisania na inne interesujące mnie tematy, tak więc po ponad 2 latach nadszedł czas na zmiany. Tematy, które wcześniej były u mnie tłem, grają teraz w pierwszym składzie.


Gry interesują mnie od wielu lat, były one moją pierwszą poważną pasją – zajawką, która dużo mnie nauczyła. Jako 15-latek pisałem całkiem poważne teksty, które podobały się wielu osobom, a ja mogąc skutecznie ukrywać swój wiek uczyłem się jednocześnie podstaw redaktorskiego fachu.

Kultura to ocean możliwości spędzania wolnego czasu. Kto z nas nie lubi spędzić sobotniego wieczoru w towarzystwie ulubionego serialu, książki czy też filmu? W grę wchodzi też niedzielna wizyta w teatrze, koncert ulubionego zespołu i wiele innych rzeczy. Kultura jest z nami zawsze, zmienia się jedynie sposób jej odbioru.

Internet to magiczne pudełko, w którym znajdziesz dosłownie wszystko. Od fachowych analiz Imperium Osmańskiego, przez japońskie teleturnieje aż po śmieszne kotki na YouTube. Skoro czytasz ten tekst, to pewnie też lubisz internet. Cool.

Technologia to nie tylko kolejny temat, którym się interesuję. To też sposób na to, by połączyć wszystkie inne rzeczy w jedną. Na projektorze lub telewizorze obejrzę nowy odcinek ulubionego serialu, na czytniku e-booków przeczytam powieść, tablet dostarczy porcji nowych gier, segway Xiaomi Ninebot umili mi zakupy w Biedronce, a smartfona użyję do oglądania śmiesznych kotków podczas siedzenia na… no, tym tamtym.

A co z Azją? Cóż, nie przestałem się nią interesować – po prostu rzadziej o niej piszę.Co ja tu robię?

Piszę. Robię to od 2010 roku, gdy zacząłem pisać o grach na stronach i blogach im poświęconych. Zaczynałem jako niedoświadczony 15-latek, by 2 lata później prowadzić już własną stronę. Jak mi szło? Wtedy uważałem, że wręcz ekstra – z perspektywy czasu widzę jednak, że było średnio.

 Główne miejsca, w których publikowałem swoje teksty na różne tematy.

Główne miejsca, w których publikowałem swoje teksty na różne tematy.

Co oprócz tego zmajstrowałem?

  • współpracowałem z wieloma organizacjami i stowarzyszeniami związanymi z Azją Wschodnią – pracowałem przy promocji wydarzeń azjatyckich, warsztatów językowych i inicjatyw kulturalnych
  • dla żartu zostałem szefem polskiej propagandówki Korei Północnej i umieściłem w sieci dane polskich sympatyków reżimu północnokoreańskiego – Jak zostałem prawą ręką Kim Jong Una?
  • stworzyłem katalog polskich blogów o Azji, który skupiał w jednym miejscu kilkunastu blogerów i oferował dostęp do ponad 500 tekstów.

Jestem otwarty na współpracę, wszelkie potrzebne informacje znajdziesz tutaj