Internet

Jakie wtyczki wybrać na bloga?

Wordpress wtyczki

Dziś tak bardziej internetowo, a dokładniej rzecz ujmując – blogowo. Wpis skierowany zarówno do doświadczonych twórców, jak i tych, którzy dopiero myślą o założeniu swojego bloga lub strony internetowej. Dobrych wordpressowych wtyczek jest tak dużo, że z pewnością każdy znajdzie coś dla siebie.

WordPress to naprawdę znakomity CMS (system zarządzania treścią), ponieważ oprócz niezbyt trudnego startu i dużego wyboru szablonów, oferuje również tysiące wtyczek i rozszerzeń, dzięki którym można rozbudować swoją stronę lub bloga o tonę nowych możliwości. A niekiedy po prostu kilka z nich uratuje ci tyłek w najmniej spodziewanym momencie. Uczciwy deal, nie?


Jakie wtyczki musisz mieć?

WP Super Cache

Świetnie sprawdza się przy dużych blogach i portalach, ale nawet małe strony mogą śmiało skorzystać z tej wtyczki. Dlaczego? W łatwy sposób przyspieszy ona ładowanie twojej strony, a korzyści płynące z używania tej wtyczki potrafią być naprawdę mega! Więcej informacji o WP Super Cache znajdziesz tutaj.

Google Analytics

Wtyczka, którą po prostu musisz mieć. Ten mały bajer zbiera tonę przydatnych informacji o twoim blogu, dzięki niemu przejrzysz wszystkie statystyki, ruch na blogu i informacje o czytelnikach. A to tylko część z oferowanych przez GA sztuczek.

Google Analytics WordPress wtyczka

Zarejestruj swoje konto Google w usłudze Analytics, a następnie utwórz profil swojego bloga i skopiuj odpowiedni kod śledzenia do wtyczki w swoim WordPressie. Gotowe!

Contact Form 7

Banał, ale warto o nim pamiętać. Formularze będą ci najczęściej potrzebne tylko do kontaktu, dzięki nim ktoś wyśle do ciebie wiadomość prosto z bloga bez potrzeby logowania się do poczty e-mail. Oczywiście na swojej podstronie kontakt warto również umieścić normalny adres @, pod który można do ciebie napisać.

Czy wiesz, że właśnie dziś ruszył mini-cykl Niecodziennik? Pierwszy wpis znajdziesz tutaj

Shortcodes Ultimate

To przydatne narzędzia, które pozwalają na dodawanie różnych elementów do tekstów – ramek, tabelek, podziałów tekstu, guzików, wykresów, cytatów, galerii zdjęć, notatek i całej masy innych gadżetów. Warto się tym zainteresować, ponieważ ta jedna wtyczka może odjąć ci nawet wielu godzin pracy nad edycją tekstu.

Disqus Comment System

Domyślny system komentarzy w WordPressie jest mocno ograniczony i łatwy do zaspamowania przez boty. Disqus to zintegrowany system komentarzy, który znajduje zastosowanie na coraz większej ilości stron i blogów. Przejrzysty wygląd idzie w parze z łatwością rejestracji i obsługą komentarzy. Zdecydowanie polecam.

Rublon Account Security

Prawdopodobnie nikomu z nas to nie grozi, ale lepiej dmuchać na zimne. Ktoś może spróbować włamać się na twoją stronę, ewentualnie jakiś wirus może spróbować dostać się do panelu administratora twojego bloga przez jedną z systemowych luk.

Rublon Security WordPress wtyczka

Rublon zabezpieczy całego WordPressa w kilka minut. Autoryzacja logowania z danego sprzętu poprzez wpisanie specjalnego hasła lub potwierdzenie przez e-mail to bardzo dobre rozwiązania. Jeżeli grasz w gry, to możesz Rublona porównać do Steama i autoryzacji nowego komputera.

Yoast SEO

Ta wtyczka to absolutny must have dla każdego WordPressa. Skutecznie pomaga w pozycjonowaniu zarówno całego bloga, jak i pojedynczych wpisów. Mnóstwo opcji konfiguracji i porad, które pozwolą ci na uzyskanie naprawdę świetnych efektów. Warto polubić się z wyszukiwarką Google, więc czym prędzej zakumpluj się z Yoastem i walczcie na polu walki SEO.

Social Pug

Prosta i użyteczna wtyczka, dzięki której czytelnicy mogą łatwo i szybko udostępniać dalej twoje teksty. Dodaj odpowiednie ikonki social media na końcu tekstu i gotowe, to już. Łatwe, proste i przyjemne.


W co jeszcze warto się zaopatrzyć?

Wordpress wtyczki jakie wybrać

Advanced post slider

Wtyczka pozwoli ci na wyeksponowanie wybranych wpisów na różne sposoby – trzy rodzaje sliderów z dużą opcją edycji pozwolą ci uzyskać zadowalający efekt. Z pomocą tej wtyczki utworzysz np. slider z polecanymi wpisami w nagłówku bloga lub umieścisz go w bocznym sidebar – tak jak tutaj.

404 to Start

Czasami zdarza się tak, że ktoś zabłądzi na twojej stronie i zobaczy smutne 404 Not Found. Ewentualnie trafi do ciebie z wyszukiwarki Google, która np. odsyła do starego tekstu lub ma zły, nieaktualny link. Z pomocą przychodzi wtyczka, która przekieruje z błędu 404 prosto na stronę główną bloga lub inny podany przez ciebie adres.

Widget or Sidebar Shortcode

Niewiele osób korzysta z tego rozwiązania, jednak potrafi niekiedy uratować tyłek i pomóc w wybraniu złotego środka. Jeżeli twój szablon ma ciekawy slider lub inną opcję w widgetach/sidebarze i koniecznie chcesz to umieścić w tekście lub na podstronie, to ten mały bajer zrobi to za ciebie. Szybko i sprawnie.

ban hammer IP ban wtyczka wordpress

IP Ban

Proste i skuteczne narzędzie do banowania szkodników. Najczęściej są to różnej maści spamboty, ale jeśli trafi się jakiś upierdliwy hejter, to już wiesz co z nim zrobić. Blokując IP sprawisz, że gdy następnym razem dany bot lub nieporządny osobnik wejdzie na twoją stronę, to ujrzy białą kartę odrzucenia. Bęc.

WP Post Signature

Bardzo prosta i użyteczna wtyczka. Dzięki niej ustawisz na początku lub końcu tekstu ramkę z wybraną przez siebie treścią. Może to być grafika, reklama, tekst, animacja, lub – jak w moim przypadku – rejestracja do newslettera. A właśnie, może zapiszesz się do mojego?

Random Post Redirect

Dzięki tej wtyczce stworzysz opcję losowania tekstu z danej kategorii, tagu lub wszystkich wpisów na blogu. Jak to działa? Kliknij w grafikę losowania w prawym sidebarze Sunori i przekonaj się, czy chcesz mieć takie coś na blogu. Dla niektórych to zbędny bajer, ale u mnie losowanie przyjęło się rok temu i tak zostało.


To tylko niektóre z wtyczek, którymi zdecydowanie warto się zainteresować – szczególnie wtedy, gdy dopiero stawiasz swoje pierwsze kroki w blogowaniu lub tworzeniu stron opartych o ten CMS. Chociaż kto wie, może i doświadczeni blogerzy znajdą w tym zestawieniu coś dla siebie?

Tak więc instalujcie, testujcie i ustawiajcie!

Zapisz się na newsletter!