Chiny

Wǔ xíng (五行) – teoria pięciu chińskich żywiołów

wu_xing___the_5_chinese_elements_by_shaungsimpson-d7gmrxm

Hej, nareszcie jestem! Świetnie jest wrócić po tak długiej przerwie – wszystkie matury i egzaminy już za mną, mogę na spokojnie wrócić do blogowania. Mam ponad dwa tygodnie zaległości, ale wracam z nową siłą i wszystko nadrobimy. Dzisiaj będzie o Chinach i rzeczy, o której już kiedyś napomknąłem w tym wpisie.


Chińskie żywioły, czyli że co?

Kultura Chin liczy tysiące lat, a obecność tradycji z tych czasów można nadal spotkać w wielu krajach azjatyckich. Chińczycy już w II tysiącleciu p.n.e. wyróżniali pięć żywiołów – wodę, drewno, ogień, ziemię oraz metal. W tradycyjnej chińskiej filozofii to właśnie te pięć elementów buduje cały wszechświat.

Wǔ xíng (五行) - pięć chińskich żywiołów

Wǔ xíng (五行) – pięć chińskich żywiołów

Chińczycy uważali liczbę pięć za liczbę idealną. Mamy więc pięć stron świata, pięć pór roku, pięć planet, pięć zbóż, pięć rodzajów istot żywych, pięć organów ciała, pięć barw, pięć smaków, pięć dźwięków muzycznych, pięć cnót, pięć cech charakteru, pięcioksiąg konfucjański i kilkaset innych układów z piątką. Wszystkie działania musiały być zgodne z harmonią wu xing – pięciu żywiołów.

Pięć chińskich żywiołów działa w dwóch przeciwstawnych sobie kierunkach, zgodnie z zasadą yin i yang. Wśród nich zachodzą różnego rodzaju zależności i relacje, które występują jako poszczególne cykle, np. cykl tworzenia oraz cykl zwyciężania.

Oba te cykle regulują przyrodę i są źródłem jej zmienności
Cykl tworzenia
  • Drewno karmi ogień
  • Ogień tworzy ziemię (popiół)
  • Ziemia nosi w sobie metal
  • Metal zbiera wodę
  • Woda odżywia drewno
Cykl zwyciężania
  • Metal przecina drewno
  • Drewno zapuszcza się w ziemię
  • Ziemia pochłania wodę
  • Woda gasi ogień
  • Ogień topi metal


I co te żywioły niby robią?

The_Five_Elements

Praktycznie wszystko, to jak je odbierzesz zależy tylko od Ciebie. Żywioły te są związane z porami roku, naszym samopoczuciem, chorobami, organami oraz wieloma procesami, jakie zachodzą w życiu każdego z nas. Tyle chyba wystarczy, żeby uznać je za ważne?

Chińczykom wystarczyło…

Ogień - żywioł związany z młodością i wczesną dojrzałością, jego porą roku jest lato. Kolor czerwony zwiastuje szybką realizację zaplanowanych działań. Jego organy to serce oraz jelito cienkie. Ogień to entuzjazm, radość, obecność, duchowość.

Ogień – żywioł związany z młodością i wczesną dojrzałością, jego porą roku jest lato.
Kolor czerwony zwiastuje szybką realizację zaplanowanych działań.
Jego organy to serce oraz jelito cienkie. Ogień to entuzjazm, radość, obecność, duchowość.

Woda - żywioł związany z narodzinami oraz śmiercią, jego porą roku jest zima. Kolor czarny oznacza gromadzenie lub zatrzymywanie. Jego organy to pęcherz moczowy oraz nerki. Woda to lęk, upór oraz zaufanie.

Woda – żywioł związany z narodzinami oraz śmiercią, jego porą roku jest zima.
Kolor czarny oznacza gromadzenie lub zatrzymywanie.
Jego organy to pęcherz moczowy oraz nerki. Woda to lęk, upór oraz zaufanie.

Drewno - żywioł związany z dzieciństwem, jego porą roku jest wiosna. Kolor zielony dynamikę skierowaną na zewnątrz.Jego organy to wątroba i pęcherzyk żółciowy. Drewno to wściekłość, elastyczność, ruch oraz harmonijny przepływ energii qi.

Drewno – żywioł związany z dzieciństwem, jego porą roku jest wiosna.
Kolor zielony dynamikę skierowaną na zewnątrz.
Jego organy to wątroba i pęcherzyk żółciowy. Drewno to wściekłość, elastyczność, ruch oraz harmonijny przepływ energii qi.

Ziemia - żywioł związany z pełną dojrzałością, jego porą roku jest późne lato. Kolor żółty oznacza odżywianie.Jego organy to śledziona oraz żołądek. Ziemia to rozmyślanie, jasność myślenia oraz rozsądek.

Ziemia – żywioł związany z pełną dojrzałością, jego porą roku jest późne lato.
Kolor żółty oznacza odżywianie.
Jego organy to śledziona oraz żołądek. Ziemia to rozmyślanie, jasność myślenia oraz rozsądek.

Metal - żywioł związany ze starzeniem się, jego porą roku jest jesień. Kolor biały oznacza kurczenie się, więdnięcie oraz zanikanie.Jego organy to płuca oraz jelito grube. Metal to smutek oraz intuicja.

Metal – żywioł związany ze starzeniem się, jego porą roku jest jesień.
Kolor biały oznacza kurczenie się, więdnięcie oraz zanikanie.
Jego organy to płuca oraz jelito grube. Metal to smutek oraz intuicja.

Symbolikę chińskich żywiołów można spotkać na wielu azjatyckich rzeźbach i zabytkach, obecnie można też sobie kupić odpowiedni amulet, broszkę, kolczyki i wiele innych przedmiotów z nimi związanymi. Wǔ xíng istnieje już od 4 tysięcy lat, jednak teraz przybrało ono formę gadżetu i chwilowej zajawki dla młodych.

Tylko czy to coś złego?


Zdjęcia: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7

Zapisz się na newsletter!