Wietnam

Siostry Trung – bohaterki, które pokonały Chiny

Siostry Trung – bohaterki, które pokonały Chiny

Wietnam przez bardzo długi czas był podporządkowany Chinom, które okupowały te tereny łącznie przez ponad tysiąc lat.

Mieszkańcy tego pięknego kraju oczywiście nie mogli pogodzić się z tym faktem (co nikogo nie dziwi), dlatego też wybuchało wiele powstań, dzięki którym narodzili się też wietnamscy bohaterowie narodowi. Ludzie gotowi do największych poświęceń by móc choć w niewielkim stopniu dać wolność swoim rodakom.

Jakiś czas temu pisałem o wietnamskiej wojowniczce Bà Triệu, dzisiaj przyjrzymy się historii sióstr Trung (wiet. Trưng).

Już w 111 roku p.n.e. chińska dynastia Han chciała narzucić silne wpływy polityczno-kulturalne mieszkańcom północnego Wietnamu. W tym celu oddelegowali na te tereny własnych gubernatorów, którzy z polecenia cesarza sprawowali kontrolę nad lokalnymi strukturami władz wietnamsko-chińskich.

Mimo stosunkowo luźnej kontroli (zdecydowano się nie przeprowadzać represji ani innych rozwiązań siłowych), różnice kulturowe skutecznie blokowały jakiekolwiek próby powiększania chińskich wpływów na tym terenie i dzieliły miejscową ludność.

Chińczycy postępowali wg hierarchii oraz patriarchalnego systemu popieranego przez Konfucjusza, natomiast Wietnamczycy stawiali na równość płci – kobiety w Wietnamie mogły być sędziami, żołnierzami a nawet władcami. Miały także równa prawa do dziedziczenia ziemi i innych nieruchomości. Chińczycy nie mogli się na to zgodzić i jak tylko mogli starali się umniejszyć rolę kobiet.

Ciekawe jak mocno się zdziwili Chińczycy, gdy okazało się, że wietnamski ruch oporu był dowodzony przez dwie kobiety – siostry Trung.

1280px-Tượng_Hai_Bà_Trưng_ở_Suối_Tiên

Trung Trac i Trung Nhi były córkami wietnamskiego szlachcica i wojskowego generała w pobliżu Hanoi. W 39 roku naszej ery, mąż Trung Trac – szlachcic Thi Sach – zaprotestował przeciwko zwiększeniu podatków, jakie Chińczycy nałożyli na wszystkich Wietnamczyków. Chiński gubernator z dynastii Han nawet się nie przejął, po prostu skazał go na śmierć. I to był błąd.

Chińczycy myśleli, że to załatwi sprawę. Wdowa będzie opłakiwać męża w samotności i będzie się bała cokolwiek zrobić – nie znali jednak Trung Trac, oj nie.

Razem z młodszą siostrą rozpoczęła wielkie protesty przeciwko chińskim najeźdźcom oraz lokalny bunt wietnamskiej społeczności.

Efekt?

Udało im się zorganizować armię liczącą 80 000 wojowników (w tym wiele kobiet) i po prostu wywalić Chińczyków z Wietnamu. Można? Można.

I w ten oto sposób w 40 r.n.e. Trung Trac została królową północnego Wietnamu, wybrana przez lud w ramach wdzięczności za pokonanie wojsk chińskich gubernatorów. Jej siostra Trung Nhi została jej doradcą oraz ewentualną następczynią. Siostry Trung panowały na obszarze obejmującym około 65 miast i miasteczek.

Stworzyły nową stolicę w Mê Linh – miejscu długo związanym z wietnamską dynastią Hong Bang, która panowała od 2879 do 258 roku p.n.e.

Chiński cesarz Guang Wu, który zjednoczył kraj po upadku Zachodniej Dynastii Han, wysłał swojego najlepszego generała by ten naprawił błędy poprzedników i położył kres rządom sióstr Trung.

Generał Ma Yuan był tak tak dużym oczkiem w głowie cesarza, że jego córka wyszła za syna Guang Wu i tym samym stała się żoną następnego cesarza – cesarza Ming.

Ma ruszył wraz z armią na południe, by na nowo zająć Wietnam. Siostry Trung wyjechały mu na przeciw na dużych słoniach, co miało osłabić morale chińskiej armii. Przez prawie dwa lata Chińczycy i Wietnamczycy stoczyli dziesiątki walk o północny Wietnam.

Nie ma to jak mocne wejście..

Nie ma to jak mocne wejście..

Po ciężkich walkach w 43 roku naszej ery generał Ma Yuan pokonał siostry Trung i ich armię. Wietnamskie źródła podają, że obie popełniły samobójstwo – ich porażka była nieunikniona, więc wolały skoczyć ze skał wprost do rzeki zamiast dać się złapać.

Chińskie źródła podają natomiast inną wersję – generał Mu Yuan wziął je do niewoli, a następnie obciął im głowę.

Po tym wydarzeniu generał Ma Yuan i inni urzędnicy dynastii Han dosyć konkretnie wzięli się za Wietnam – tysiące zwolenników sióstr Trung zostało zabitych, a na ziemie północnego Wietnamu sprowadzono dużą ilość chińskiego wojska do kontrolowania całego terenu.

Cesarz Guang Wu wysłał też osadników z Chin, którzy mieli za zadanie zamieszkać na tych ziemiach i zarządzać nimi na model chiński tak, żeby podbite tereny Wietnamu jak najszybciej przejęły chińską kulturę.

Chiny kontrolowały Wietnam aż do 939 roku naszej ery, przez co wietnamska kultura mocno przesiąknęła chińską oraz jej odmianą konfucjanizmu. Jednak nawet przez tyle lat ludzie nie zapomnieli o siostrach Trung, które dały im choć namiastkę wolności na te kilka lat.

Świątynia sióstr Trung w Hanoi.

Świątynia sióstr Trung w Hanoi.

Historia sióstr Trung zagrzewała również do walki z XX wieku – najpierw z Francją, a potem z USA. Co roku w świątyni sióstr Trung w Hanoi odbywają się uroczystości związane z upamiętnieniem tych wietnamskich bohaterek narodowych.

Zapisz się na newsletter!