Korea Kultura

Polski film “Mój rower” nagrodzony w Korei Północnej

mojrower

Kilka miesięcy temu ambasada Polski w Korei Północnej ogłosiła, że film „Mój rower” w reżyserii Piotra Trzaskalskiego zakwalifikował się do konkursu o nagrodę specjalną 14. Międzynarodowego Festiwalu Filmowego w Pjongjangu.

Zastanawiałem się wtedy czy mamy jakiekolwiek szanse na wygraną – teraz wiem, że obawy były kompletnie bezpodstawne.

Północnokoreański festiwal filmowy odbywa się od 1987 roku pod hasłem promowania „niezależności, pokoju i przyjaźni”, choć w formie obecnej (możliwość zgłoszenia filmu z całego świata) istnieje dopiero od kilkunastu lat.

Czternasta edycja festiwalu rozpoczęła się 17 września i kończy się dzisiaj. Już teraz mogę oficjalnie ogłosić, że udało się!

“Mój rower” zdobył Srebrnego Orła – nagrodę specjalną całego festiwalu!

Ceremonia otwarcia festiwalu, 17 września 2014

Na festiwal pojechali producenci z Federico Film – Marta i Paweł Plucińscy. Cytując news z 8 września z portalfimowy.pl:

Na festiwalu odbędzie się pięć seansów “Mojego roweru”. Film został dwa lata temu pokazany ambasadorowi Korei Północnej w Polsce, który po pewnym czasie opuścił nasz kraj. Marta Plucińska uważa, że film musiał przejść długą drogę, aby mógł być pokazany publicznie.

Co mogło zainteresować organizatorów festiwalu? Na pewno wzruszający sposób w jaki pokazano relacje rodzinne, które są ważnym elementem wychowania obywateli koreańskich. Trzaskalski nie porusza w swoim filmie kontrowersyjnych tematów związanych z kondycją współczesnej rodziny, co czyni jego film uniwersalnym, a zarazem wygodnym dla cenzorów w Korei.

I jak widać udało się, jeszcze raz gratulacje dla wszystkich odpowiedzialnych za ten sukces.

Zwiastun filmu “Mój rower”

To bardzo duże wyróżnienie zarówno dla Polski jak i dla naszego przemysłu filmowego – “Mój rower” to pierwszy od 2002 roku polski film, który odniósł duży sukces na festiwalu w Pjongjangu.

Największe sukcesy w Korei Północnej polskie filmy odniosły w 2002 roku podczas VIII edycji – za najlepszy scenariusz wyróżniony został film „Człowiek wózków”, a za muzykę film krótkometrażowy „Wspomnienie filmowe o Idze C.” .

W kategorii poza konkursem Nagroda Specjalna Komitetu Organizacyjnego Festiwalu Filmowego przypadła filmowi „Quo vadis” w reżyserii Jerzego Kawalerowicza.

Wcześniej, podczas VII edycji w 2000 r. również nie wypadliśmy najgorzej – film „U Pana Boga za piecem” został nagrodzony za najlepszy scenariusz, a „Ogniem i mieczem” w reżyserii Jerzego Hoffmana stał się przebojem całego festiwalu.

W 2010 roku film “Miasto z morza” Andrzeja Kotkowskiego zdobył nagrodę specjalną, jednak tak naprawdę nie odniósł on aż tak wielkiego sukcesu jaki mogliśmy zaobserwować w poprzednich latach. Tytuł ten opowiada historię powstania miasta Gdynia i jej zaślubiny z morzem.

A polskie filmy oglądamy tak...

A polskie filmy oglądamy tak…

Do listy sukcesów możemy dzisiaj dopisać “Mój rower”, ciekawe jak będzie w następnych latach? Oby jeszcze lepiej.

Zdobywanie nagród filmowych Korei Północnej – czy to nam coś da? Ależ oczywiście!

Promowanie polskich filmów w Korei Północnej to sposób na polepszanie naszego wizerunku w tym kraju, a z tym jest bardzo dobrze.

Koreańczycy uczą się w szkole trochę o naszej historii i po części odnoszą ją do Półwyspu Koreańskiego (m.in. motyw dwóch wielkich zaborców jako sąsiadów kraju), istnieje szpital ortopedyczny w Hamhung, który aktywnie wspieramy przez nasz kraj, co jest bardzo doceniane przez miejscową ludność.

Istnieje również szkoła podstawowa wspierana przez naszą ambasadę – w klasach wiszą mapy naszego kraju, od czasu do czasu urządzane są pokazy polskich tańców ludowych oraz różnego rodzaju atrakcje związane z Polską.

Kultura naszego kraju dociera nawet do tak niedostępnych miejsc jakim jest Korea Północna.

Co roku młodzi i uzdolnieni Koreańczycy przyjeżdżają do nas na konkursy muzyki klasycznej, a teraz oglądają nasze filmy.

Niby nic, a cieszy…


Zdjęcia: 1, 2

Zapisz się na newsletter!