Japonia

Mity na temat samobójstw w Japonii

89524177_7aef1f0270_o

Jeżeli miałbym wybrać jedną negatywną rzecz z jaką kojarzy się ludziom Japonia, to byłaby to duża ilość samobójstw obywateli Kraju Kwitnącej Wiśni. Wiele się pisze o tym, jak to samobójstwo w Japonii z każdym rokiem staje się coraz poważniejszym problemem.

Jest w tym wiele prawdy, ale nie jest z tym aż tak źle. W naszym kraju skutecznie powiela się kilka mitów, które w tym wpisie postaram się omówić i sprostować. Temat smutny i mało zachęcający, ale czasami i takie rzeczy trzeba opisać.


1. Japonia = najwięcej samobójstw na świecie

Może kiedyś tak było, ale z pewnością teraz jest to czas przeszły. Problemem są tutaj m.in. źródła – dla przykładu Wikipedia porównuje poszczególne kraje na podstawie oddzielnych statystyk z różnych lat.

Ciężko więc tutaj polegać na wzorcowych danych, ale jakoś sobie poradzimy.

Liczba samobójstw na 100 000 obywateli

staty

To dane, które pozwoliłem sobie pożyczyć z Wkipiedii – a konkretniej stąd. Jak widać Japonii wiele brakuje do kraju, w którym jest najwięcej samobójstw. Oczywiście tak jak wcześniej wspomniałem – dane są z różnych lat, więc ciężko ustalić coś na 100%.

Ale jeżeli można przeginać w jedną stronę, to jak nieco nagniemy rzeczywistość w drugą, to raczej nic wielkiego się nie stanie. No i nie sądzę, żeby np. w ciągu 3 lat ta tabela aż tak się zmieniła, żeby była teraz kompletnie nieaktualna.

Spójrzcie na przepaść pomiędzy Grenlandią a innymi krajami… Dosłownie masakra.


2. Ilość samobójstw w Japonii ciągle rośnie

Co jakiś czas można przeczytać tytuły różnych tekstów na dużych polskich portalach, które zbyt wiele nie różnią się od “30 000 samobójstw w Japonii rocznie! WIELKI PROBLEM!”.

I technicznie nie są one w żaden sposób przekłamane, ale definitywnie zniekształcają obraz prawdziwej sytuacji samobójstw zarówno w Japonii, jak i na całym świecie. No ale co zrobić, chwytliwe tytuły łatwo się klikają.

Jak jest naprawdę? Wszystkie liczby związane z ilością samobójstw w Japonii maleją i jest to niepodważalny fakt.

Najwięcej ich było od końca lat 90. do początku XXI wieku – wtedy w 1998 roku Japonia przekroczyła próg 30 000 samobójstw, a w 2003 roku osiągnęła niechlubny wynik 34 427. Daje nam to 97 samobójstw dziennie.

Na szczęście statystyki te zaczęły się zmieniać.

Dane z http://www.npa.go.jp/english/index.htm

Dane z http://www.npa.go.jp/english/index.htm

Jak można zauważyć, od 2009 roku wszystko spada i nie zanosi się na powrót wielkiego kryzysu z lat 1998-2003.

1345190119_5596087366_o


#3: Tokio jest stolicą samobójców

Oj, nawet nie wiecie ile się dowiedziałem od wielu polskich ekspertów (czyli ludzi, którzy widzieli reportaż na TVN i potem chcieli mi wmówić, że czarne jest białe) jakie to Tokio jest złe. Wiele pracy, nadgodziny, liczne przypadki śmierci z przemęczenia. Ludzie skaczą z dachów wieżowców, żeby ulżyć sobie w tym cierpieniu. Aha, no tak.

A prawda jest inna – cała prefektura Tokio wypada poniżej średniej, jeżeli chodzi o popełniane samobójstwa na terenie całej Japonii. Nie wiem skąd te polskie media biorą dane, ale wróżbita Maciej chyba nie spisał się najlepiej.

Na podstawie danych z: http://www.cao.go.jp/index-e.html

Na podstawie danych z: http://www.cao.go.jp/index-e.html

Co z tego wynika?

 • Prefekturą z największą ilością samobójstw na 100 000 mieszkańców jest Iwate – pewnie ma to związek ze skalą zniszczeń po trzęsieniu ziemi w 2011 roku, wiele osób potraciło cały swój dobytek i to mogło wpłynąć na ich decyzję o popełnieniu samobójstwa.
 • Pierwsze pięć prefektur japońskich z największą liczbą samobójstw na 100 000 obywateli jest położonych daleko od prefektury tokijskiej.
 • Prefekturą z największą ilością wszystkich samobójstw jest Tokio – warto jednak pamiętać o tym, że Tokio ma największą populację spośród wszystkich innych regionów Japonii. Jak się do tego podejdzie z pełnią danych, to prefektura tokijska ma mniejszą ilość samobójstw na 100 000 mieszkańców od średniej krajowej i plasuje się dopiero na 25 miejscu w skali całego kraju.

 • 4. Rzucenie się pod pociąg jest najpopularniejsze

  Tak, to zdanie też mija się z prawdą. Nie przedłużając, oto najczęściej wybierane metody odebrania sobie życia w Kraju Kwitnącej Wiśni:

  Dane: Dane z http://ikiru.ncnp.go.jp/

  Dane: Dane z http://ikiru.ncnp.go.jp/

  Najczęściej wybieraną metodą jest powieszenie się, śmierć poprzez rzucenie się pod pociąg uplasowała się dopiero na szóstym miejscu. Można też zaobserwować różnice w wybranych metodach pomiędzy kobietami a mężczyznami.

  Na dzisiaj to już wszystko, chyba wystarczająco wyczerpałem temat mitów na temat samobójstw w Japonii. Nie omawiałem tutaj takich tematów jak las samobójców (Aokigahara), ale kiedyś z pewnością o nich napiszę. Za dużo pomysłów, za mało czasu – wszystko trzeba dawkować.

  Wielkie dzięki dla Julki, która pomogła mi z rozszyfrowaniem japońskich pdfów z niektórych źródeł, dzięki czemu lepiej mogłem zrozumieć statystyki tam zamieszczone.

  Aha, jeszcze drobne ogłoszenie – jestem na Twitterze i możecie mnie tam śledzić 😉


  Halo Flicker, halo: KLIK i KLIK

  Zapisz się na newsletter!