Chiny

Czy chiński jest trudny?

Czy chiński jest trudny?

Co rok wielu Polaków decyduje się na podjęcie nauki języka chińskiego. Dla większości z nich jest to po prostu kolejny krok naprzód związany z ich zainteresowaniem Państwem Środka. Niemniej jednak nawet w obliczu gigantycznej motywacji każdy z nas prędzej czy później napotka pewne problemy związane z nauką tego języka. Ale czy oznacza to, że chiński jest trudny?

Tak, chiński jest trudny. Podobnie jak angielski, niemiecki, węgierski, koreański czy szwedzki. Każdy język jest trudny, nawet te uważane za najprostsze są trudne. Wszystko rozbija się o naszą motywację oraz metodę nauki – i nie chodzi tutaj o metodę samą w sobie, ale o naszą umiejętność jej swobodnego zmieniania i dostosowywania pod samego siebie.

Tak, nie musisz płacić nie wiadomo ile za kurs w szkole językowej. Mamy 2014 rok i dzięki internetowi masz dostęp do nieskończonej ilości materiałów do nauki jakiegokolwiek języka.

Nie wiesz co poczytać? Wylosuj sobie wpis! – klik

A praktyka? Skype, lang-8 i tysiące tego typu programów i stron z łatwością pozwolą ci na rozmowę w Chińczykiem na miliony tematów. Z roku na rok miliony młodych (lecz nie tylko) Chińczyków chcą się uczyć języków obcych na poważnie (bo bądźmy szczerzy, w państwowych szkołach ich tego nie nauczą – podobnie zresztą jak u nas), zrób więc z tego użytek.

Umów się na wymianę językową – ja Tobie pomogę z angielskim, Ty mi z chińskim. I tyle, naprawdę nie jest to arcytrudne a namierzenie potencjalnego nauczyciela (i ucznia zarazem) trwa kilka minut.

Dobra, może przesadzam. Chiński jest trudny. Jest koszmarny, nauka choćby dwustu znaków przeraża, a to dopiero wierzchołek góry lodowej. Tony skutecznie zniechęcają do nauki, a na pozór łatwa gramatyka często i tak daje w kość. Kocham język chiński.

Wszystko zależy od tego, czemu tak naprawdę chcesz się uczyć chińskiego. Jeżeli interesujesz się Azją, Chiny cię wprost pociągają i marzysz tylko o tym, żeby wybrać się tam na dłużej (na stałe, jea!) – jesteś na dobrej drodze, by opanować język chiński nawet na bardzo zaawansowanym poziomie. Wcześniej oczywiście poświęcisz na to tysiące godzin i nieprzespanych nocy, ale hej – coś za coś.

14453711896_1ed7568c06_h

Zmartwić muszę tych, którzy chcą się nauczyć chińskiego bo można zarobić. To już nie te czasy, że znajomość chińskiego zapewnia nie wiadomo jakie miliony i wysoki standard życia. Zresztą z takim słomianym zapałem nie ma czego szukać – 90% z Was odpadnie po tygodniu takiej prawdziwej nauki języka. Wiecie ile można zarobić na znajomości norweskiego lub fińskiego? A ilu Polaków rocznie się ich uczy? No właśnie…

Ale co sprawia, że chiński może być trudny? Wszystko. Dla jednych będą to tony, dla drugich tysiące znaków do nauki (których sens zależy od pozostałych znaków w zdaniu, bo jeden znak możemy odczytywać na kilka sposobów) a dla innych gramatyka (na pozór łatwa, ale też ma swoje genialne pomysły jak np. klasyfikatory).

Ale nie bójcie się, wszystkiego da się nauczyć. Są osoby, które poprawną (nie bezbłędną, ale poprawną) wymowę tonów łapią po kilku dniach praktyki. Dalej to już tylko latami dochodzą do perfekcji i szpanują nienagannym 馬 i 罵.

Chiński2

Znaków jest dużo, fakt. Ale przecież nikt nie będzie się uczył dwustu znaków na miesiąc. Przynajmniej nie na początku, a i potem taka dawka to już raczej dla zawziętych i zaprawionych w boju sinologów-amatorów.

Pierwszy kontakt z językiem chińskim zaczniecie od kilkudziesięciu znaków, z których to będziecie korzystać już zawsze – podstawy i jeszcze raz podstawy. Potem dojdą kolejne pierdółki typu kolory lub liczby. Na pisanie esejów na temat Konfucjusza przyjdzie jeszcze czas – nie ma się czego bać.

Dodatkowo warto pamiętać o tym, że bardzo duża ilość znaków łączy się, tak więc z jednego znaku jesteśmy w stanie utworzyć jeszcze kilka kolejnych po dodaniu odpowiednich kresek. I już jest to jakaś pomoc. A i same znaki bądź co bądź to nic innego jak swego rodzaju piktogramy, z których można odczytać znaczenie nawet gdy nie znamy znajomości danego znaku.

Oczywiście wymaga to nielada wprawy w takim wymyślaniu/przewidywaniu co dany znak oznacza (na podstawie własnych doświadczeń z chińskim), ale jest to możliwe do wyćwiczenia i czasami może okazać się bardzo pomocne.

Gramatyka? Wiele osób twierdzi, że język chiński ma bardzo prostą gramatykę. Nie jestem ekspertem od języka chińskiego (i nigdy nie będę), ale fakt faktem jest w tym wiele prawdy – chińska gramatyka nie ma wielu elementów gramatyki języków europejskich, przez co może być postrzegana jako ta prostsza. Nie oznacza to jednak tego, że pstrykniemy palcem i od razu poznamy ją od podszewki.

15894031267_1e4cd06b70_k

Chiński jest trudny w takim stopniu, w jakim chcemy żeby był. Jeżeli z góry poddajemy się i nie wierzymy w swoje możliwości, to nic dziwnego, że odpadniemy i nici z nauki. Nie można też być za bardzo pewnym siebie – efekt będzie jeszcze gorszy.

Moja rada? Jeżeli naprawdę umarzyłeś sobie Chiny, to ten kraj jest ci pisany. Co oznacza, że nauczysz się języka na takim poziomie, na jakim chcesz. Nie będzie to łatwe, nie potrwa to roku ani dwóch lat. Nauka będzie bolesna, czasami będziesz nawet płakał. Ale jeżeli nie poddasz się i będziesz dążył do tego, co sobie wymarzyłeś – osiągniesz sukces. Gratulacje.

Chcę zaznaczyć, że nie znam chińskiego (chyba, że podstawy podstaw się liczą). Ogółem moja przygoda z językami azjatyckimi to wspaniały materiał na inny wpis, mam nadzieję już niedługo. Powyższy tekst jest bazowany na mojej własnej opinii, na którą przez lata miały wpływ kontakty z osobami uczącymi się języka chińskiego na wielu poziomach (od początkujących, domowych entuzjastów chińskiego do absolwentów sinologii na polskich uniwersystetach).

Nie jestem nieomylny, ale tego tekstu jestem pewien. Chiński jest trudny. Ale nie jest niemożliwy do nauczenia.


Zdjęcia: 1, 2

Zapisz się na newsletter!