Chiny Korea Wietnam

10 wpisów z 2015 roku, które warto przeczytać

zdjecietytulowetop10

Jednym z ostatnim etapów takich rocznych, blogowych podsumowań jest przejrzenie wszystkich wpisów napisanych w tym okresie. Rzucenie okiem na teksty po tak długim czasie jest niezastąpioną pomocą w ocenie “czy było dobrze”.

A jak było? Dobrze, ale mogło być lepiej. Główne “ale” dotyczą oczywiście przerw w blogowaniu które trwały za długo. Pierwsza z nich była spowodowana 2,5-miesięcznym pobytem w Tajlandii, podczas którego trudno mi było pisać o innych krajach azjatyckich, jakoś tak nie mogłem się skupić, a pisanie na siłę to nie jest rozwiązanie – więcej o tym znajdziecie tutaj.

Koniec roku też nie należał do najlepszych okresów, ale z zupełnie innych powodów. Pisałem dużo, ale nie publikowałem – nie na blogu. Jeszcze zbyt wcześnie, by o tym pisać, ale… kiedyś z pewnością i to ujrzy światło dzienne. To była ostatnia twórcza przerwa jaką zaplanowałem. Od teraz widzimy się często, umowa stoi? No to ekstra.

By otworzyć dany wpis po prostu kliknij w jego zdjęcie.

10 wpisów z 2015 roku, które warto przeczytać

Tajska prowincja Phrae na 25 zdjęciach

Tajska prowincja Phrae na 25 zdjęciach

Zbiór zdjęć z tajskiej prowincji, którą w ciągu 2,5 miesięcy pobytu starałem się poznać jak najlepiej. Z chęcią jeszcze raz wsiadłbym na skuter, zalał bak do pełna i ruszył przed siebie.

Rosjanin, który ocalił życie koreańskiego wodza

Rosjanin, który ocalił życie koreańskiego wodza

Historia Jakuba Novichenki, o której mało kto w Polsce słyszał to doskonały przykład na to, jak kilka minut potrafi zmienić całe dziesięciolecia. Ten porucznik Armii Czerwonej uratował Kim Il Sunga w trakcie zamachu na jego życie, czym podtrzymał początek północnokoreańskiego terroru, który jak wyglądał w przeszłości wszyscy dobrze wiemy. Po co on podniósł ten granat?

Guan Yu – wojownik wierny do samego końca

Guan Yu – wojownik wierny do samego końca

Losy jednego z najsłynniejszych chińskich wojowników w historii Chin. Nieustraszony żołnierz, lojalny kompan, znakomity strateg. Proszę państwa, oto Guan Yu.

Polityka jednego dziecka w Chinach

Polityka jednego dziecka w Chinach

Trudny, aczkolwiek bardzo potrzebny wpis – większość Polaków nie zna prawdziwej twarzy tych jakże kontrowersyjnych przepisów i wciąż żyje stereotypami nawiązującego do Chin sprzed 20 lat. Tekst ten jest swoistą pigułką, w której wszystko jest – początki ustawy, obecny kształt ustawy, omówienie wyjątków, ułatwień, udogodnień i wszystkiego “w praktyce”.

Regulacje wprowadzone ze słusznych powodów 40 lat temu teraz nie mają żadnego sensu i rządzący Chińskiej Republiki Ludowej coraz lepiej to rozumieją.

Jak zostałem prawą ręką Kim Jong Una?

Jak zostałem prawą ręką Kim Jong Una?

Tak, byłem szefem polskiej sekcji północnokoreańskiej propagandówki – wszystko to dla żartu i ośmieszenia KFA. Czy było warto? I to jeszcze jak!

Masz ochotę na coś innego? Koniecznie sprawdź ten wpis! – Pjongjang na 25 zdjęciach
Wietnamczycy karmią nas psim mięsem!

Wietnamczycy karmią nas psim mięsem!

Tekst bardzo potrzebny, którego jednak nikt się wcześniej nie podjął – nie w tej formie i takim wydźwięku. Stereotypy to wirus, który zaraża umysły i sieje niepotrzebny chaos, raniąc przy okazji niewinnych ludzi. Schemat jest prosty: polskie media donoszą o psim mięsie w skontrolowanych azjatyckich lokalach, a zbadane próbki mięsa nie wskazują nawet na żadne śladowe ilości psiny. Co potem? Nic, żadnych przeprosin.

Z takich stereotypowych akcji biorą się nieciekawe incydenty w stosunku do azjatyckiej mniejszości, o których również wspomniałem. Zapraszam do lektury i przekazujcie ten tekst dalej, niech niektórzy ludzie wreszcie ruszą mózgiem.

Cesarstwo Koreańskie i jego upadek (1897-1910)

Cesarstwo Koreańskie i jego upadek (1897-1910)

Cesarstwo Koreańskie to ostatni moment w dziejach Półwyspu Koreańskiego, kiedy możemy mówić o jednej i wielkiej Korei. W tle brutalna okupacja Japończyków oraz bierna Europa, którą Koreańczycy prosili o pomoc. Wiedzieliście o tym? No to pora nadrobić zaległości.

Wietnamski generał Lý Thường Kiệt

Wietnamski generał Lý Thường Kiệt

Wietnamska legenda z domieszką faktów historycznych – losy bohatera narodowego Wietnamu, który dowodził armią państwa Đại Việt w kilku kluczowych bitwach za czasów panowania wietnamskiej dynastii Lý.

Jak Charlie Chaplin podbił Chiny?

Jak Charlie Chaplin podbił Chiny?

Charlie Chaplin podbił nie tylko Stany Zjednoczone i Europę, ale jak widać jego sława dotarła również do Azji. Kolejna ciekawostka, o której pewnie wielu z Was nigdy wcześniej nie słyszało – właśnie dla takich tekstów warto do mnie wpaść 😉

Kim Pyong Il - były ambasador Korei Północnej w Polsce

Kim Pyong Il – były ambasador Korei Północnej w Polsce

Kim Pyong Il to jedna z najciekawszych postaci z rodu Kimów. To właśnie on miał zastąpić Kim Il Sunga na szczycie Koreańskiej Partii Pracy, ale pewne wydarzenia zadecydowały o tym, że to porywczy i mściwy Kim Jong Il został głową totalitarnego państwa koreańskiego. Historia człowieka, który stał się więźniem własnej rodziny i piątym kołem u wozu.

Tekst ważny również z punktu widzenia stosunków polsko-północnokoreańskich oraz losów placówki dyplomatycznej Korei Północnej przy ulicy Bobrowieckiej 1A w Warszawie.


Tak oto prezentuje się mój wybór wpisów z 2015 roku. Jest on oczywiście subiektywny do granic możliwości, więc jeżeli macie swoje typy – śmiało wrzucajcie je w komentarzach.

Zapisz się na newsletter!


  • Symbol

    Miło Cię widzieć z powrotem.