Chiny

Trzynasty już plan 5-letni Państwa Środka

Wczoraj zakończyły się czterodniowe obrady Komitetu Centralnego Komunistycznej Partii Chin, w ramach których po raz trzynasty podjęto decyzję o wdrożeniu “planu 5-letniego” w zakresie gospodarki ChRL. W mediach od razu dało się zauważyć wielkie poruszenie związane z kolejnymi zmianami dot. polityki jednego dziecka, ale i tak większość się w tym pogubiła i nadal straszy widmem komunizmu. Wtórują im niezbyt mądre komentarze internautów, którzy tylko dolewają oliwy do ognia.

GŁUPIA KOMUNA

Nie lubię się powtarzać, ale czasami niestety trzeba. Omawiany dzisiaj kraj w swojej formie istnieje dopiero od kilkudziesięciu lat i ma tego pecha, że zrodził się na skutek różnych konfliktów i komunistycznych podbojów. Cóż, trudno – takie życie. Obecnie Komunistyczna Partia Chin nie jest nawet w 50% spadkobiercą marksizmu, leninizmu, maoizmu i całego tego bagna, które niestety krwią zapisało się na kartach historii XX wieku.

To taki misz-masz poglądów, planów i pomysłów o różnym podłożu politycznym, a te mądrzejsze zapoczątkował Deng Xiaoping pod koniec lat 80.

W dalszym ciągu jest jednak komunistyczna, przynajmniej z nazwy. Dlatego też od 26 do 29 października komitet centralny obradował nad kolejnym “planem 5-letnim”, który w tej części Europy nie kojarzy się zbyt dobrze. A tam? No cóż, trudno powiedzieć.

Dumali, obradowali, dyskutowali i ustalali. Nad czym? Spraw na głowie mieli pewnie całą masę, ponieważ w tak dużym kraju nawet mała drobnostka może mieć znaczenie.

Filmik reklamujący trzynasty plan 5-letni Chińskiej Republiki Ludowej
Wpis dotyczący polityki jednego dziecka w ChRL znajdziesz o tutaj – Polityka jednego dziecka w Chinach

Plan na lata 2016-2020 zawiera pięć głównych punktów, które wytyczają kierunek rozwoju chińskiej gospodarki na następne 5 lat.

Kolejne zmiany w polityce jednego dziecka

To dosyć kosmetyczne zmiany, ponieważ tak naprawdę w praktyce polityka jednego dziecka nie działa od dobrych kilku lat. Od wczoraj chińskie pary mogą posiadać dwójkę dzieci. Jak to brzmi, nie? Faktycznie komunizm pełną gębą.

Tak jak pisałem w zalinkowanym wyżej tekście, od tej zasady od lat istniało 5-6 wyjątków, dodatkowo polityka ta różni się w zależności od danej prowincji – to wszystko jest ustalane na szczeblu lokalnym i wdrażane na szczeblu prowincji.

Dlatego też nie ma ujednoliconej formy. Nie ma. Wiele chińskich par ma trójkę lub czwórkę dzieci i nie trafiają do więzienia, dzieci nie są im zabierane, chodzą do szkoły, pracują itd. Tak, wiem – w polskich mediach jeszcze tego nie wiedzą, opóźniony zapłon czy coś.

(Ale zaraz, zaraz. .. Skoro nie ma ujednoliconej formy, to po co te plany 5-letnie i zmiany w polityce jednego dziecka?)

politykajednegodziecka3

A no właśnie. Komunizm momentami jest taką szopką, której właśnie jesteśmy świadkami. W tej decyzji jest więcej troski o zagraniczną opinię, aniżeli o obywateli. Bo ci już od dawna mogą mieć więcej niż 1 dziecko i nic im się nie dzieje. Teraz trzeba jeszcze o tym przekonać resztę świata, a to już trudniejsza sprawa. Widocznie Chińczycy już dosyć mają słuchania tego lamentu, że jak para ma więcej niż 1 dziecko, to reszta jest zabijana.

Na jakimś Kwejku czy innych Demotywatorach (strony z treściami o zerowej wiedzy na temat czegokolwiek) też gdzieś przeczytałem, że gdy w Chińskiej Republice Ludowej komuś urodzą się bliźniaki, to rodzice mogą wybrać sobie w szpitalu tylko jedno. Drugie trafia do kosza. Aha.

Jeszcze bardziej zamożne państwo

To są dosyć trudne w realizacji plany, ale dopiero za 5 lat będziemy mogli ocenić ich efekty. Chińska Republika Ludowa ma w planach podwojenie PKB i dochodu “per capita” w całym kraju w porównaniu z rokiem 2010. podwoić PKB i dochód per capita w całym kraju w porównaniu z rokiem 2010.

Żeby tego dokonać, będą musieli utrzymać rozwój gospodarki na poziomie 6-7% rocznie. Dodatkowo powinni nastawić się na wzrost jakości przemysłu i większy udział konsumpcji wewnętrznej. Duże plany.

Szybsza urbanizacja

Tutaj raczej bez niespodzianek. Budowane lata temu miasta-widma już od kilku lat nie stoją puste, rządowi widać zależy na jeszcze szybszej transformacji. Jest też niemały problem wizerunkowy – naśmiewanie się z miast-widm jest na porządku dziennym na polskim podwórku. Tylko czy ktoś kiedyś wytłumaczy polskim portalom, gazetom i stacjom telewizyjnym, na czym polega koncepcja budowy tych miast? Pewnie nie.

Uwolnienie cen i ograniczenie biurokracji

Rząd zmniejszy swój udział w ustalaniu cen za produkty i usługi. Planuje też zmniejszenie biurokracji na skutek częściowej decentralizacji Państwa Środka i rozwoju struktur lokalnych z podziałem na prowincje.

Ubezpieczenia społeczne

Część pieniędzy z funduszy państwowych zostanie wykorzystana do wypłaty ubezpieczeń społecznych i emerytur. Zobaczymy jak im to wyjdzie, oby jak najlepiej.

W marcu tego roku pisałem, że rząd ChRL będzie odchodził od polityki jednego dziecka i w ciągu najbliższych 10 lat jakikolwiek jej ślad zniknie z przepisów tego kraju. Pewnie zmiany już zachodzą, tak więc jestem spokojny o to, że do 2025 ten martwy przepis odejdzie do lamusa. Tam, gdzie jego miejsce.

Zapisz się na newsletter!