Korea

Jak działają koreańscy zabójcy? (I’m a killer)

finger_killer_by_thecolourushproject

Śmierć jest blisko

Pół roku temu w Korei Południowej zapanował istny chaos – płatni zabójcy z wielu części kraju wznowili swoją działalność. Są sprytni i perfekcyjnie przygotowani do swojego zawodu. Śmierć z ich ręki jest nieunikniona, nikt nie ma szans na przeżycie. Ich celem stali się bogaci bankierzy, właściciele firm, milionerzy. Kto wydaje na nich ten przyspieszony wyrok śmierci? Ludzie jeszcze bogatsi od nich.

Najsłynniejszymi zabójcami są trzej bracia Color, to najprawdopodobniej najlepiej skoordynowana tego typu grupa w tej części Azji. Do swoich akcji przygotowują się miesiącami, skrupulatnie gromadząc wszelkie informacje na temat swojej ofiary. W pewnych środowiskach słyszy się, że ich działalność rozszerzyła się również na kraje sąsiednie. Jeden z nich miał nawet przejść specjalne trzymiesięczne szkolenie w szeregach wojsk specjalnych Korei Północnej.

Dziesiątki płatnych zabójców mogą właśnie teraz przechadzać się ulicami Seulu, popijać mrożoną kawę z brązowego kubka i śledzić swoją następną ofiarę. Zwykli Koreańczycy żyją w ciągłym strachu, a codzienna podróż do pracy związana jest z ogromnym stresem i obawą o życie swoje i bliskich. Nikt nie wie, na kogo padł wyrok. Każdy jest ofiarą.

Policja jest bezradna, nie może nic zrobić. Dlaczego? Ponieważ jest jeden, mały problem…

1341271

To wszystko fikcja.

Ha ha ha, hi hi hi

Gag Concert to najstarszy telewizyjny kabaret w Korei Południowej, bawi ludzi w całym kraju aż od września 1999 roku! W chwili obecnej trwa 5. sezon programu, który rozpoczął się w kwietniu 2008 roku. Zaangażowanych w jego tworzenie jest aż 60 komików i aktorów, którzy biorą udział w 17 skeczach.

Ten półtoragodzinny program nagrywany jest w środy, emitowany jest zaś na kanale KBS 2TV o godzinie 21:15 w niedziele. Wersja wzbogacona o angielskie napisy ma swoją premierę trzy tygodnie później na kanale KBS World TV o godzinie 16:20. Na chwilę obecną Gag Concert liczy ponad 820 odcinków, wow!

Właśnie ostatnio sobie przypomniałem o tych skeczach i kilka wieczorów zleciało na oglądaniu wielu, wielu z nich. “I’m a Killer” to luźny i całkiem pomysłowy format, bardzo szybko przypadł mi do gustu.

Ale o co tak właściwie chodzi w tym skeczu?

Pewna osoba zleciła zabójstwo pana Yu, jednego z koreańskich bogaczy. Co odcinek grupa siedmiu zabójców stara się go zabić – z różnym skutkiem. Skecz teoretycznie oparty jest na stałym szablonie, ale kilka rzeczy zmienia się, tj.:

  • miejsce usiłowania zabójstwa (restauracja, park, biwak w lesie, klub fitness, plaża, wiele innych)
  • sposób dokonania zabójstwa zależny od miejsca akcji (na chwilę obecną jest ich kilkadziesiąt, co tydzień dochodzi kilka nowych)
  • kilka mniej ważnych rzeczy, np. występ dodatkowego gościa (ze świata koreańskiego show-biznesu)

Ekipa skeczu I'm a killer w pełnym składzie

Ekipa skeczu I’m a killer w pełnym składzie

Obejrzyj, ale nie daj się zabić

Czy skecz I’m a killer jest śmieszny? Na początku może i tak, ale po obejrzeniu kilku odcinków tego skeczu można już raczej wszystko przewidzieć, a sam skecz nie śmieszy już tak, jak wcześniej. Z drugiej strony ciężko jest ocenić koreański kabaret – tamtejsze poczucie humoru jest troszkę inne, trudno jest mi cokolwiek porównać.

Ale! Nie oznacza to, że po obejrzeniu kilku odcinków od razu jest słaby. To nadal dobra rzecz do obejrzenia w wolnej chwili, tak o – z doskoku. Jeżeli ktoś myśli o nauce koreańskiego lub jest w jej trakcie, to po obejrzeniu kilku odcinków złapie dodatkowych kilkanaście, jak nie kilkadziesiąt słówek.

Bracia Color - najwięksi geniusze zła i mistrzowie cichego zabijania

Bracia Color – najwięksi geniusze zła i mistrzowie cichego zabijania

Ten format warto oglądać nawet tylko dla braci Color – uwielbiam ten pomysł, kojarzy mi się z zespołem R w klasycznych, pierwszych Pokemonach. Takie niegroźne fajtłapy, które marzą o wielkiej karierze w strukturach zła i… klops.

Nie wiesz co poczytać? Wylosuj sobie wpis! – klik

Najlepiej po prostu sprawdzić samemu, dlatego niżej znajdziesz dwa wybrane przeze mnie wersje tego skeczu. Polecam zacząć od tego w lewym okienku, ale zrobisz jak uważasz. Zanim jednak weźmiesz się za oglądanie, to zasuń wszystkie zasłony w oknach – przecież nie chcemy, żeby jakiś koreański snajper zdjął Cię leżąc na dachu 300 metrów dalej.

Bo nie chcemy, nie?

KBS zablokował oglądanie na innych witrynach, kliknij Obejrzyj w YouTube i po kłopocie
I'm a Killer (Gag Concert / 2015.04.25)
I'm a Killer (Gag Concert / 2015.05.16)

Zdjęcia: 1, 2, 3, 4

Zapisz się na newsletter!