Japonia

Czy sklepowe zestawy sushi są złe?

sushi1

Z sushi mamy problem od wielu lat. Jeszcze kilka lat temu było ono nazywane jedzeniem dla snobów i bogacącej się klasy średniej. Jadłeś sushi – byłeś kimś. Dziwna zależność i może nie do końca prawdziwa, ale jednak niekiedy mająca odzwierciedlenie w rzeczywistości. Głupia opinia, która skutecznie zdystansowała Polaków od japońskiego jedzenia.

A ILE TO KOSZTUJE?

Pomijając totalne początki sprzed kilkunastu lat, dostępność sushi w Polsce jest teraz nawet bardziej niż wystarczająca. Jak grzyby po deszczu wyrastają kolejne lokale z japońskim jedzeniem, choć z ich jakością nie zawsze jest idealnie. Nieco większym problemem jest ich przesyt, wiele z nich po prostu upada – nie potrafią na siebie zarobić.

sushi2

Cena, to jest największy problem sushi w Polsce. Wiele polskich lokali nie potrafi inaczej, po prostu dobijają klientów gigantyczną marżą. Samotny klient wyda na obiad około 30-40 zł, choć niekiedy żeby się najeść niektórzy zostawiają w lokalu kwoty trzycyfrowe.

To dla wielu Polaków duży wydatek, wielu z nich chciałoby spróbować kuchni japońskiej, lecz po prostu szkoda im pieniędzy. Nawet ich rozumiem, szczególnie gdy trafią na sushi naprawdę kiepskiej jakości – takich słabych miejsc jest pełno, jeden nawet na moje nieszczęście jest w moim mieście. Ceny duże, jakość bardzo taka sobie. Szkoda pieniędzy, szczególnie gdy w Japonii sushi jest w większości przypadków tańsze i smaczniejsze.

A COŚ TANIEJ?

Japończycy pracują bardzo dużo, a przecież jeść trzeba. Wielu z nich nie ma czasu na samodzielne przygotowanie jedzenia lub nawet wypad do restauracji. Dlatego też dużą popularność zyskały gotowe zestawy sushi, które można kupić w wielu sklepach Kraju Kwitnącej Wiśni. Kupujesz taki zestaw, zabierasz do domu/pracy/gdziekolwiek i nie masz żadnego problemu.

Japoński zestaw sushi prosto ze sklepu

Japoński zestaw sushi prosto ze sklepu

Do Polski też dotarł taki zwyczaj, choć nasze zestawy nieco różnią się od tych z Japonii. Tamtejsze sushiboxy są przygotowywane przez pracowników sklepów codziennie rano, dzięki czemu są świeże i smaczne. Czasami też sklepy po prostu zamawiają od restauracji sushi codzienne dostawy świeżych zestawów.

Polskie zestawy od Matsu Sushi w Lublinie

Polskie zestawy od Matsu Sushi w Lublinie

Zestawy od Lucky Fish z Krakowa

Zestawy od Lucky Fish z Krakowa

A u nas? Pół na pół, niestety. W większych miastach można oczywiście znaleźć świeże zestawy sushi, ale w wielu miejscach nadal leżą kilkudniowe zestawy japońskiego jadła. Choć raczej coraz rzadziej, sprzedawcy zauważają już, jak bardzo ważną rolę odgrywa świeżość sprzedawanego towaru.

A JAK TO SMAKUJE?

Tutaj jest bardzo dobrze, naprawdę smaczne te niektóre zestawy. Wielu właścicieli restauracji sushi w Polsce próbuje krytykować tego typu produkty, mnie to bawi. Nigdy nie słyszałem, by japońscy mistrzowie sushi równie zawzięcie krytykowali te zestawy, są im one raczej bardzo na rękę – trafiają z sushi do większej ilości ludzi, a pieniądze nadal się zgadzają.

sushi6

Marketowe wersje sushi są dobrym wyjściem dla tych, których nie stać na regularne wizyty w japońskich restauracjach. A jeżeli im posmakuje, to przekonają się do sushi i może częściej zaczną chodzić do tego typu knajp. Dlatego też oburzenie polskich restauracji jest jeszcze bardziej idiotyczne, bo gotowe boxy mogą im generować przyszłych klientów.

NO TO SPRÓBUJĘ

Spróbuj, nie otrujesz się. Dobrze wybierz zestaw dla siebie, sprawdź oczywiście datę przygotowania i to tyle, smacznego. Olej też tych wszystkich krzykaczy, dla których prawdziwe sushi zaczyna się od kilkudziesięciu złotych – większość Japończyków by ich po prostu wyśmiała.


Zdjęcia: 1, 2, 3, 4, 5, 6

Zapisz się na newsletter!


  • Ja nadal tęsknie za jednym stoisku w Tianjinie, gdzie śliczna dziewczyna robiła przepyszne zestawy sushi po kilka złotych <3