Wietnam

Co zobaczyć w Wietnamie? cz.2

14429707350_1df13e5aab_o

Wiele czasu minęło od ostatniej blogowej pocztówki. Sam nie wiem skąd wzięła aż tak wielka przerwa w tym cyklu – tak jakoś wyszło.

Tym razem znowu przeniesiemy się do Wietnamu, gdzie po raz kolejny natrafimy na jakże piękne i ciekawe miejsca, które warto zobaczyć podczas pobytu w tym kraju. Oczywiście wszystkie podane tutaj lokacje są czysto przykładowym planem wycieczki po Wietnamie, nikt nie musi się nim kierować podczas zwiedzania tego uroczego kraju.

Najlepiej po prostu nic nie planować i na spontanie pozwiedzać wszystko co się da. No, ale jeżeli już chcecie coś planować, to polecam m.in. te rzeczy:


NHA TRANG

Jak tutaj jest pięknie...

Jak tutaj jest pięknie…

Nha Trang to po prostu przepiękne miasto w południowym Wietnamie, które swoim urokiem potrafi przebić niejeden wielki resort turystyczny światowej sławy. Szeroka piaszczysta plaża z promenadą ciągnie się ponad cztery kilometry wzdłuż miasta, w pobliżu znajdziecie również mnóstwo hoteli, restauracji oraz ośrodków rozrywki i sportów wodnych. Kurs nurkowania? Żaden problem.

Zamieszkać w takim mieście na dłużej to naprawdę genialna sprawa – kiedyś tu klapnę na miesiąc czy dwa.


Mũi Né

Taki klimat..

Taki klimat..

Ciągnąca się przez 19 km plaża, czerwone wydmy, palmy, błękitne morze i wspaniałe krajobrazy – to właśnie Mũi Né. Kiedyś mała rybacka wioska, dziś jeden z popularniejszych wietnamskich miejsc do wypoczynku w tej części kraju.

Można naprawdę świetnie odpocząć i dobrze się bawić. Miejsce to jest mniej popularne od niektórych innych miast i tego typu obiektów, tak więc można w spokoju spędzić w tym miejscu niejeden boski dzień.
A wasz portfel też zbytnio nie zapłacze, turystyczny Wietnam nie jest aż tak drogi.

Istnieją dwa różne wytłumaczenia nazwy tego miejsca. Dosłownie oznacza ona Przylądek schronienia i związana jest z tym, że rybacy szukający schronienia przed tajfunami, przybijali do tutejszego portu i w wydmach i ich naturalnej ochronie przeczekiwali najgorsze.

Nazwa ta pochodzi również od imienia 16-letniej księżniczki, córki jednego z królów Czampy – państwa istniejącego od II do XIX w. na terenie obecnego Wietnamu Środkowego.


TEATR Thăng Long w Ha Noi

Fragment sztuki o złotym smoku.

Fragment sztuki o złotym smoku.

Wodny teatr lalek to znana na całym świecie wietnamska sztuka teatralna, która już wiele lat temu wystawiana była na stawach i jeziorach w całym kraju. W tych przedstawieniach lalkowych Wietnamczycy wykorzystują naturalne lustro wody zamiast sceny.

Sztuka ta powstała ponad tysiąc lat temu w delcie Czerwonej Rzeki i wystawiana była na wiejskich stawach albo zalanych polach ryżowych. Tematem tego rodzaju przedstawień są nie tylko wydarzenia historyczne, ale też problemy dnia codziennego oraz sceny z życia na wietnamskiej wsi. Ulubionym motywem jest legenda o zwróconym mieczu (opowiada o wypędzeniu Chińczyków z Wietnamu przez króla Lê Lợi)

W każdym przedstawieniu wykorzystuje się od 40 do ponad 100 kolorowych drewnianych lalek. Są one poruszane przez stojących po pas w wodzie aktorów za pomocą skomplikowanego systemu tyczek, rolek i sznurów. Pojedyncze lalki potrafią ważyć nawet do 15 kg, więc sterowanie nimi z pewnością nie należy do najłatwiejszych.

Myślę, że warto wpaść do teatru Thăng Long w Ha Noi i obejrzeć jedyne w swoim rodzaju przedstawienie.


Wyspa Côn Sơn

conson

Côn Sơn jest największą wyspą archipelagu Côn Đảo, który jest najbardziej wysuniętym na południe punktem Wietnamu. Znajduje się tutaj więzienie z 1861 roku, które podczas francuskiej okupacji Indochin było najbardziej brutalnym miejscem represji w czasie tego konfliktu.

Podczas wojny wietnamskiej miejsce to było wykorzystywane przez rząd południowowietnamski – przez lata tysiące Wietnamczyków podejrzewanych o współpracę z Północą było głodzonych i torturowanych, wielu z nich niestety nie doczekało uwolnienia w 1975 roku po tym, gdy 30 kwietnia upadł Sajgon i nastąpiło oficjalne zjednoczenie Wietnamu.

Jeżeli ktoś nie lubi tych klimatów, to może skorzystać z innych miejsc na tej wyspie – można wpaść do okolicznego miasteczka, udać się na malownicze plaże, pozwiedzać parki lub też odwiedzić stare cmentarze i poznać historie wielu ciekawych osób, które były na tej wyspie.

Zdjęcia: 1, 2, 3, 4, 5, 6

Zapisz się na newsletter!