Japonia

7 pomysłów na prezent związany z Japonią

prezent

Święta Bożego Narodzenia już niedługo, szał zakupowy zaczął się na dobre i z rozpędem wpadł na Sunori. Jeżeli więc jeszcze nie masz pomysłu na prezent dla najbliższych lub po prostu nie wiesz co chcesz dostać od Mikołaja, to ciekawą propozycją mogą być prezenty związane z Krajem Kwitnącej Wiśni.

Wybrałem oczywiście tylko te, które mi się podobają i osobiście z chęcią znalazłbym je pod swoją choinką – kto wie, może Tobie też przypadną do gustu?


DRZEWKO BONSAI


Takie tam drzewko bonsai - prawda, że piękne?

Takie tam drzewko bonsai – prawda, że piękne?

Pomysł ten może wydawać się dziwny, ale jest to bardzo uniwersalny prezent i doceni go chyba każdy. Bonsai to miniaturowe drzewko, które odpowiednio pielęgnowane potrafi wyrosnąć na okazałą i dojrzałą roślinę.

Sztuka uprawy tych drzewek pochodzi z Chin, lecz na całym świecie jest utożsamiana z Japonią – to właśnie tam nadano jej odpowiedni charakter i zadbano o rozwój wszystkich elementów sztuki. Drzewko można uprawiać niekiedy nawet na 13 różnych sposobów (stylów), a na samą pielęgnację składa się bardzo dużo czynności – przycinanie, drutowanie, podlewanie, nawożenie, sadzenie w płaskiej donicy i wiele wiele innych.

Dlaczego warto kupić bonsai? Jest to piękne drzewko, któremu z pewnością warto poświęcić wiele czasu by móc obserwować cały cykl rozwoju tej rośliny.


UKIYO-E

The Great Wave off Kanagawa, Katsushika Hokusai

The Great Wave off Kanagawa, Katsushika Hokusai

Ukiyo-e to japoński rodzaj malarstwa oraz drzeworytu znany od drugiej połowy XVII wieku. Jednym z najbardziej znanych drzeworytów tego stylu jest Wielka Fala, która przedstawia żywioł wody nękający łódki rybaków w okolicy japońskiej prefektury Kanagawa. Z pewnością jest ona znana dużej ilości Polaków, może więc warto sprezentować komuś duży obraz w tym stylu?

Można również kupić obraz z motywem japońskich walk samurajskich – wykonanie oraz dbałość o szczegóły wielu tych egzemplarzy po prostu powalają na kolana. I cieszą oczy, to też ważne.

Kiedyś sobie kupię taki ładny obraz z motywem Wielkiej Fali, cudo.


KALENDARZ / ALBUM ZE ZDJĘCIAMI

kalendarz

Prezent mało oryginalny, ale to żadna wada. Piękny i duży kalendarz lub okazały album z dobrej jakości zdjęciami to rzeczy, z których ucieszy się każdy. Szczególnie, jeżeli znajdą się w nich naprawdę świetne fotki.

Zamek Himeji

Zamek Himeji

Takie zdjęcia w kalendarzu to świetna sprawa.

Takie zdjęcia w kalendarzu to świetna sprawa.


FILM

6

Film na DVD lub Blu-Ray to dobry pomysł, szczególnie gdy choć trochę znamy gust osoby obdarowywanej. Japońskie kino to naprawdę szeroka gama tytułów i gatunków, z których każdy znajdzie coś dla siebie.

Co polecam? Z pewnością warto pomyśleć o czymś z klasyki Hayao Miyazakiego.

Spirited Away: W krainie bogów, Mój sasiad Totoro lub Ruchomy zamek Hauru to świetne filmy animowane dla widza w każdym wieku. Polecam bez wahania, kupować od razu po 2 sztuki – dla siebie i jako prezent dla kogoś innego.

Można też pomyśleć o jakimś gadżecie filmowym – koszulka, plakat, może figurka ulubionej postaci?


MANGA

6000

Propozycje prezentów związanych z Japonią, nie mogło więc zabraknąć propozycji komiksu z tego kraju.
Tak naprawdę to nie lubię mangi, a tytuły trafiające w mój gust można policzyć bardzo szybko. Ale do rzeczy… Niedawno wpadła mi w ręce manga 6000 i jakoś tak od niechcenia rzuciłem okiem. Nie zawiodłem się.

6000 to dobre połączenie kryminału i zagadek z lekkim horrorem i dojrzałą tematyką. Można zaryzykować i kupić ją nawet komuś, kto ani razu nie miał styczności z japońskim komiksem. Czyta się ją lekko i bez większych problemów, choć niekiedy można się przyczepić do małych błędów w fabule. A może to po prostu ja jestem wybredny, nie wiem.


Sześć tysięcy metrów pod wodą, w tajemniczej jednostce zdarza się wypadek, w wyniku którego giną wszyscy pracownicy. Prawda o nim nigdy nie wychodzi na jaw. Trzy lata później pechowa jednostka zostaje wykupiona przez chińską firmę, która zamierza wznowić jej działanie. Jednak historia lubi się powtarzać – kolejni ludzie zaczynają ginąć w niejasnych okolicznościach. W głębinach wód czai się bowiem zło, którego nie należy budzić…

Opis od wydawnictwa Yumegari

Tytuł ten oczywiście można kupić w polskiej wersji językowej, całość liczy 4 tomy po około 15-20zł za sztukę. Nie trzeba oczywiście kupować komuś całości, można np. 2 tomy na próbę.

Jeżeli nie jesteś pewny co do 6000, to śmiało możesz wybrać inny tytuł – Naruto, Bleach, Prophecy, One Piece, Dragon Ball itd. – co kto lubi.


SŁODYCZE

Mmm, pycha.

Mmm, pycha.

Zamiast tradycyjnej paczki złożonej z ptasiego mleczka, mandarynek, krówek i batonów można nieco poeksperymentować i zamówić różne japońskie smakołyki.

Z pewnością trafią w nawet najbardziej wybredne podniebienie, polecam czekoladki Tiroru w różnych smakach oraz oczywiście Pocky – znane na całym świecie waflowe pałeczki w czekoladzie.


ALKOHOL

japonskialkohol

Prezent zdecydowanie dla przedstawicieli tej gorszej płci, dosyć oklepany pomysł w nieco zmienionej, egzotycznej formie. Alkohol na prezent to banał, ale japoński alkohol to idealne wynalezienie koła na nowo.

Więcej o japońskich alkoholach przeczytasz tutaj

Butelka sake jeszcze nikomu nie zaszkodziła, więc nie ma co się bać. Można też kupić inny japoński alkohol, choć w takim wypadku może być problem z jego dostępnością w naszym kraju.


Masz inny pomysł na japoński prezent pod choinkę? Możesz wspomnieć o nim w komentarzu.

Zdjęcia: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8

Zapisz się na newsletter!


  • Kamil Czarkowski

    A ja bym japońskich filmów nie polecał na prezent, chyba że jakieś egzemplarze zakupione za granicą. Lwia część azjatyckich filmów, w tym sporo anime wydawanych w Polsce ma tragiczną jakość/fatalne tłumaczenie. Tyczy się to także egzemplarzy cyfrowych.

  • Bonsai to jest jakaś konkretna odmiana czy cokolwiek może być bonsai?