Wietnam

Nauka wietnamskiego od podstaw

Exif_JPEG_PICTURE

Język ten nie jest raczej najczęstszym wyborem Polaków i tak naprawdę nikt nie wie, ilu naszych rodaków uczy się wietnamskiego. Ostrożnie jednak przyjąłbym, że może około setki z nas co roku rozpoczyna naukę tego języka – wliczam w to 20-25 corocznych studentów wietnamistyki w Poznaniu.

Czyli jak widać mało, bardzo mało.

Nauka wietnamskiego to naprawdę ciężka sprawa. Język wietnamski posiada aż 6 tonów, przez co nauka poprawnej wymowy oraz rozumienia ze słuchu potrafi trwać i trwać.. Jest to jednak dobry sposób na zmotywowanie samego siebie i wytrwałą pracę nad polepszeniem swoich umiejętności językowych.

Łatwiej jest nieco z pismem oraz gramatyką – język wietnamski jest zapisywany alfabetem łacińskim z dodatkiem znaków diakrytycznych, gramatyka zaś miejscami jest bardzo uproszczona w porównaniu z polskimi odpowiednikami.

2419508477_016d17a815_o

Mała dostępność jakichkolwiek dobrych materiałów do nauki wietnamskiego mocno ogranicza możliwość nauki dla Polaków, którzy chcą nauczyć się tego języka. Ogółem język wietnamski jest raczej zabawą dla prawdziwych pasjonatów i nieco upartych entuzjastów, co skutecznie ogranicza jego atrakcyjność w oczach naszych rodaków.

No dobrze, a więc z czego warto skorzystać podczas nauki języka wietnamskiego?

KSIĄŻKI

Osobiście miałem w rękach dwie książki do nauki wietnamskiego, a właściwie jeden podręcznik i jeden mini-kurs. Jeżeli chcesz przeczytać troszkę więcej na ten temat, to u Karoliny Lan na blogu Ziarnko ryżu znajdziesz większy spis książek do wietnamskiego – o, tutaj.

Complete Vietnamese – kompletny podręcznik, z którego nauczysz się od podstaw naprawdę wielu rzeczy związanych z językiem wietnamskim. Książka jest w całości po angielsku, więc w razie czego trzeba też to mieć na uwadze podczas korzystania z niej. Jak dla mnie jest niemal idealna, jedynie razi mnie czasem sztuczność niektórych dialogów.

Język wietnamski – rozmówki z płytą CD od wydawnictwa Assimil. Podstawowe słownictwo i typowo turystyczne dialogi z dodatkiem gramatyki. Na plus nagrania wymowy, choć i tak jako baza do nauki aż tak się nie nadaje.

INTERNET

Mamy tutaj kilka rozwiązań i sposobów na naukę wietnamskiego przez internet. Niestety nadal nie jest tak jak w przypadku języka chińskiego lub koreańskiego, gdzie można było znaleźć naprawdę masę świetnych źródeł.

Ziarnko ryżu – blog oraz kanał YouTube Karoliny Lan, znajdziesz tam lekcje języka wietnamskiego dla początkujących, nagrania wymowy oraz podstawowego słownictwa. Autorka niestety na chwilę obecną nie aktualizuje swojego kursu, więc trzeba polegać na tym, co jest.

Polecam szczególnie filmiki dotyczące wymowy, ponieważ to one są bardzo ważne i pomocne w nauce wietnamskiego od podstaw.

Learn Vietnamese with Annie – internetowy kurs językowy prowadzony przez Bùi Quang Thục Anh lub po prostu Annie. Świetnie wytłumaczone lekcje z dobrymi ćwiczeniami, nagraniami audio oraz przykładowym użyciem każdej nowej frazy itd. Dodatkowo oferuje prywatne lekcje przez Skype’a i pomoc w zrozumieniu każdej problematycznej rzeczy.

Tieng Viet Online – projekt językowy wietnamskiego Ministerstwa Edukacji. Portal, na którym znajdziesz darmowe materiały do nauki języka wietnamskiego na wszystkich poziomach zaawansowania, wszystko po angielsku oraz wietnamsku.

INNE

W języku wietnamskim ważna jest wymowa oraz umiejętność zrozumienia ze słuchu, wszystko przez te nieszczęsne 6 tonów języka wietnamskiego. Warto więc chociaż biernie ćwiczyć te umiejętności poprzez oglądanie wietnamskich filmów lub seriali z angielskimi bądź też polskimi napisami.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Osobiście nie polecam seriali, ponieważ są kompletnie denne i ja np. od razu na nich zasypiam. Co do filmów, to wystarczy na YouTube wklepać vietnamese movie with english subs i wyskakuje cała masa tego. Można też użyć Google’a i trafić na kolejne zbiory.

No i jak zwykle polecam korzystanie z portalu lang-8. Możecie tutaj prowadzić malutkiego bloga, gdzie wrzucać możecie wpisy po wietnamsku, a Wietnamczycy sami będą poprawiać wasze ewentualne błędy i pomagać w zrozumieniu ich znaczenia.

Dodatkowo możecie się z nimi umówić na rozmowy przez Skype’a lub inny program tego typu, co jeszcze bardziej pomoże Wam w rozwinięciu swoich umiejętności językowych.

Nauka wietnamskiego to naprawdę ciężki kawałek chleba, ale raczej nie jest niemożliwa. Wielu dało radę, a kiedyś i ja im dorównam. Bo aktualnie jeszcze jestem cienki bolek, ale niedługo się to zmieni – od przyszłego tygodnia wracam do nauki wietnamskiego trzy razy w tygodniu. Takiej pilnej, mocnej nauki.


Oprawę wizualną zapewnia Flickr: 1, 2, 3

Zapisz się na newsletter!


  • Wroblan

    Życzę powodzenia w nauce! Sama myślałam o nauce chińskiego albo wietnamskiego, ale postanowiłam się skupić na razie na japońskim, bo nie sądzę że dałabym radę z dwoma. A ty uczysz się tylko wietnamskiego, czy innych też jednocześnie? Pozdrawiam 🙂

    • Uczyłem się pozostałych języków azjatyckich, jednak to nie to.. Motywacja uciekała, jakoś nie widziałem sensu w nauce na siłę. Wietnamski natomiast mam zamiar kontynuować choćby nie wiem co.

  • Polecam blog: morevietnamese.com 🙂