Chiny

Ucz się od towarzysza Lei Fenga

Lei Feng

Lei Feng to przeszłość. Stara chińska historia, która teraz jest raczej tylko zwykłą ciekawostką. Symbol bezinteresownego oddania Mao Zedongowi i Komunistycznej Partii Chin w latach 50. i 60. XX wieku.

Lei Feng to żołnierz Chińskiej Armii Ludowo-Wyzwoleńczej, który urodził się 18 grudnia 1940 (jako Lei Zhengxing 雷正兴) w Wangcheng (które teraz jest dzielnicą miasta Changsha) w prowincji Hunan. Od początku nie miał łatwego życia, w wieku 7 lat został sierotą. Jego ojciec zginął z rąk japońskich najeźdźców, a matka popełniła samobójstwo – była molestowana przez syna jednego z pobliskich właścicieli ziemskich. Mały Lei został adoptowany przez krewnych jego matki i zmienił imię na Feng.

Lei od wczesnych lat młodości żywił nienawiść do wielu ludzi. Pragnął zemsty na japońskich żołnierzach (śmierć ojca), chciał również rozprawić się z obszarnikami, posiadaczami ziemskimi (matka). W wieku kilkunastu lat przyłączył się do młodzieżowych struktur Komunistycznej Partii Chin. Chciał walczyć o swój kraj, mając tym samym nadzieję na ewentualną zemstę na ludziach, którzy wyrządzili krzywdę jego rodzinie.

W 1960 roku został członkiem jednostki transportowej chińskiej armii – nie znamy niestety szczegółów jego wcześniejszej kariery. Był małym (słabym?) młodym mężczyzną – mierzył 154 cm i ważył 55 kg, lecz dzięki swej pracowitości i motywacji wspinał się coraz wyżej w wojskowej hierarchii.

3663310246_3940e59464_o

Mówi się, że Lei Feng był ogromnym altruistą. Żołd oddawał ubogim, przeznaczył np. 200 yaunów na potrzeby jednej z komun ludowych. Chętnie pomagał innym żołnierzom – m.in. cerował im skarpetki oraz pomagał przy robieniu prania. Z tymi skarpetkami to już chyba nieco przesadził..

Zginął w wieku 22 lat, bardzo młodo. Stał na ulicy i wskazywał drogę cofającej wojskowej ciężarówce. Kierowca ciężarówki nie popisał się umiejętnościami drogowymi, ponieważ uderzył w telefoniczny słup, który upadł na Fenga. Lei umarł, nawet w chwili śmierci niosąc pomoc innym towarzyszom.

Ucz się od towarzysza Lei Fenga” – taki tytuł nosi kampania rozpoczęta 5 marca 1963 przez Mao Zedonga. Obejmowała ona studiowanie dzienników bohatera oraz pomaganie innym. Dorastająca chińska młodzież uczyła się uczciwego postępowania oraz pomocy bliźnim.

Dzień Lei Fenga jest obchodzony w Chińskiej Republice Ludowej do dziś, choć obecnie jego tematyka się nieco poszerzyła i obejmuje również takie tematy jak np. bezpieczeństwo w ruchu drogowym. Szkolna młodzież wykonuje tego dnia prace porządkowe – sprzątanie parków, szkół i miejsc publicznych. Podobizna Fenga często widnieje przed wejściem do wielu wiejskich szkół podstawowych.

W Changsha znajduje się szpital imienia Lei Fenga, w mieście znajdziemy również jego statuę. Natomiast w Fushun znajduje się muzeum bohatera dzisiejszego wpisu.


Zdjęcie tytułowe użyto na licencji Creative Commons z możliwością wykorzystania komercyjnego: KLIK
Druga fotka stąd: KLIK

Zapisz się na newsletter!