Korea

Dlaczego Kim Jong Un pozostanie przy władzy?

kimjongun

W Korei Północnej znowu się dzieje i to dużo. Zawsze nie lubię takich sytuacji, bo z internetu i telewizji dowiaduję się wtedy takich bzdur, że po prostu muszę to sprostować. Dzisiaj niestety nie jest inaczej.

Kilka dni temu brytyjski DAILY MAIL puścił kilka informacji na temat sytuacji w KRL-D , pojawiły się plotki na temat zamachu stanu – mówi się o tym, że siostra Kim Jong Una (Kim Jo Jong) przejęła władzę i usunęła brata ze wszystkich stanowisk, Kim Jong Un może już nawet nie żyć i ogółem jest źle.

Polskie media podchwyciły, nawet Polska Agencja Prasowa łyknęła tego babola (choć widzę, że już nieco edytowali swoje wiadomości, zawsze coś) i poszło.

Jeżeli ktoś chce być na bieżąco z tematyką Korei Północnej, to polecam m.in. te portale, które wypisałem w tym wpisie. O wiele lepsze niż Onet lub informacje na pasku TVN24.

Ale wracając do tematu…

Co się dzieje w Korei Północnej?

Kim Jong Un od kilku tygodni przebywa w klinice Bonghwa w Pjongjangu, gdzie jest pod opieką najlepszych lekarzy z kraju i zagranicy. Nie wiadomo na co się leczy, ale pewniejsze typy to uraz kostek z powodu nadwagi oraz choroby związane z otyłością.

Na ostatnich nagraniach z września widać, że wódz KRL-D chodził z trudnością i męczył się przy tym, dlatego też KCTV (telewizja Korei Północnej) podało publicznie informacje o jego problemach zdrotownych, używając przy tym jednak bardzo kosmetycznego określenia, tj. wódz odczuwa dyskomfort.

Raczej nie ma raka (takie teorie też się słyszy), bo w takim przypadku działyby się zupełnie inne rzeczy. W razie poważnego zagrożenia życia Partia Pracy Korei już przygotowywałaby ewentualny plan przejęcia pełnej władzy przez… no właśnie, przez kogo? Musiałby to być mężczyzna – a Kim Jo Jong (siostra Kim Jong Una) raczej nim nie jest.

Kim Jong Un w Pałacu Kŭmsusan (mauzoleum Kim Il Sunga i Kim Jong Ila)

Kim Jong Un w Pałacu Kŭmsusan (mauzoleum Kim Il Sunga i Kim Jong Ila)

W Korei Północnej po 1945 od zawsze rządzili mężowie stanu, których wychwalano za wszystko i stawiano tysiące pomników. To oni twardą ręką kierowali poczynaniami Partii Pracy Korei i to ich portrety wiszą w każdym mieszkaniu Koreańczyka z Północy.

Nie ma miejsca dla kobiet w życiu politycznym tego kraju – tak było, jest i będzie.

Małym wyjątkiem może być tutaj Kim Jong Suk (pierwsza żona Kim Il Sunga, matka Kim Jong Ila), ale i ona jest jedynie symbolem wykorzystywanym przez aparat propagandy KRL-D i tyle. Jest bohaterską matką, która poświęcała się dla dobra rodziny i kraju. Ktoś gdzieś powiesi jej podobiznę i to tyle, na tym się kończy obecność kobiet w tym systemie.

Wszyscy ministrowie to mężczyźni, wszystkie ważne stanowiska zajmują mężczyźni.

I jak Kim Jo Jong ma zostać głową państwa? Jak sprzedać to społeczeństwu i ubrać w ładne propagandowe słowa? Nie da się.

Czyli że jak?

Siostra Kim Jong Una to po prostu wolne zastępstwo, które raczej nie potrwa zbyt długo. Ktoś musiał przejąć oficjalny stołek, ale nie na stałe. Będzie po prostu marionetką zarządu całej partii i nic się nie zmieni – ani na lepsze, ani na gorsze.

Skoro jej brat nadal nie ma władzy absolutnej jak jego ojciec i dziadek – Kim Jong Il nie zadbał do końca o przejęcie władzy przez syna i nadal Kim Jong Un nie ma pełni władzy, choć zwalczanie potencjalnej opozycji (środowisko Jang Song Thaeka) powoli go do tego przybliża.

Bo gdyby tak się nie stało (czystki wewnętrzne w partii), to teraz Jang Song Thaek mógłby wiele ugrać i kto wie… może wskoczyć w rolę animatora kukiełki o nazwie Kim Jong Un i zostać takim Deng Xiaopingiem Korei Północnej, który wprowadzi reformy i zacznie otwierać kraj na świat.

Teraz jednak nie ma na to szans, praktycznie wszyscy z jego otoczenia zostali już zabici, choć pewnie niektórzy nadal są w strukturach partii i jakimś cudem uniknęli czystki, ale nie wychylą głowy nawet o centymetr.

Kim Il Sung i Kim Jong Il - ojciec i syn.

Kim Il Sung i Kim Jong Il – ojciec i syn.

Za jakiś czas Kim Jong Un wróci do zdrowia i na nowo zostanie Umiłowanym Przywódcą, a jego siostra i reszta świty usunie się w cień. Dalej będzie sterowany przez starszych polityków z komitetu centralnego partii i powoli będzie starał się o władzę absolutną, co pewnie zajmie mu jeszcze kilka lat.

Kim Jong Il został prawdziwą głową państwa prawie 4 lata po śmierci ojca, a miał o wiele łatwiejszy start niż Kim Jong Un, ponieważ ojciec praktycznie na każdym kroku promował syna na swojego następcę i dbał o to, żeby jak najlepiej mógł wystartować na nowym stanowisku.

A Kim Jong Un wział się praktycznie znikąd na jakieś 2 lata przed śmiercią ojca. O jakieś 5-6 lat za późno, patrząc po doświadczeniach wcześniejszych pokoleń.


Zdjęcia: 1, 2, 3

Zapisz się na newsletter!