Chiny

10 najpiękniejszych gór w Chinach

5218598348_7aaf766b7e_b

Mamy wakacje, Polacy wyjeżdżają nad morze się ochłodzić i miło spędzić swój wolny czas, w końcu nic dziwnego – woda, plaża, dobra pogoda to idealne wyznaczniki dobrze spędzonych wakacji. Wielu jednak wybiera inny region naszego kraju – udają się na południe, w góry. Wspinaczka na jeden z wielu polskich szczytów może być idealnym sposobem na udany urlop.

Dzisiaj jednak wyruszamy na wirtualną wycieczkę do Chin i rzucimy okiem na najpiękniejsze góry w Chinach. No to w drogę!

1. Namcha Barwa

gora1

Góra w tybetańskich Himalajach, której szczyt wynosi 7600 metrów i nie jest zbyt często odwiedzana przez turystów. Trzeba przyznać, że prezentuje się ona nie najgorzej – z pewnością warto wpaść i zobaczyć to i owo.

2. Minya Konka

gora2

Góra Gongga (znana też jako Minya Konka) to najwyższa góra na terenie chińskiej prowincji Syczuan, przez okolicznych mieszkańców nazywana “Królem Gór Syczuanu”.

W jej okolicach znajduje się świątynia Daxue, gdzie z roku na rok zwiększa się liczba turystów z wielu krajów. Minya Konka jest częścią górskiego regionu Hengduan, a jej szczyt to niewiele ponad 7 tysięcy metrów.

3. Góra Qomolangma

gora3

Znana również jako Zachodnie Mount Everest, prawdopodobnie najwyższa góra na całej naszej planecie. Szczyt znajduje się na wysokości 8848 metrów, a w pobliżu tej góry przebiega chińsko-nepalska granica. W okolicy znajdują się też inne ciekawe szczyty, m.in. Lhotse (8516 metrów), Nuptse (7855 metrów) oraz Changtse (7580 metrów).

4. Śnieżna góra Meili

gora4

Góra ulokowana na świętej ziemi tybetańskich mnichów buddyjskich i jest najważniejszą spośród ośmiu świętych gór w Tybecie. Posiada aż 13 szczytów, których średnia wysokość wynosi ponad 6 tysięcy metrów. Główny szczyt “Kawagebo” to śnieżna góra w kształcie piramidy, znana też jako Bogini Śnieżnej Góry Meili.

5. Huangshan

gora5

Huangshan (dosłownie Żółta Góra) znajduje się w południowej prowincji Anhui na wschodzie Chin. Okolica ta znana jest z przepięknych widoków i miejsc idealnych do fotografowania przez profesjonalistów i nie tylko.

Huangshan jest motywem przewodnim wielu obrazów oraz dzieł literackich, należy również do Światowego Dziedzictwa UNESCO i jest jednym z najpopularniejszych miejsc odwiedzanych przez turystów praktycznie każdego roku.

6. Trzy Święte Góry w Daocheng

gora6

Położone na terenie tybetańskiej (autonomicznej) prefektury prowincji Syczuan, składają się na nie góry: Xiannairi, Yangmaiyong oraz Xianuoduoji. Od setek lat święte miejsce dla każdego tybetańskiego buddysty.

Xiannairi (główny szczyt, 6032m) to według miejscowej legendy miejsce, gdzie nastąpiła reinkarnacja Buddyjskiej Bogini Guanyin (Avalokiteśvara). Góra Xiannairi wygląda jak siedzący Budda, który niesie pokój i opanowanie.

7. Góra Cangyan

PicMonkey Collage

Góra znajdująca się na terenie chińskiej prowincji Hebei, gdzie można natknąć się na wiele świątyń i religijnych obiektów. Przepiękne połączenie naturalnego piękna przyrody z sztucznym wytworem człowieka. W okolicach góry Cangyan nakręcono niektóre sceny do popularnego filmu “Przyczajony tygrys, ukryty smok”, który w 2001 roku zdobył aż 4 Oscary.

8. Góra Kailash

gora8

“Skarb Śnieżnej Góry” to przepiękne miejsce w tybetańskim regionie Ngari, góra Kailash oraz jezioro Mansarova to najbardziej znane miejsca tego regionu – oba są bardzo ważne dla buddystów oraz hinduistów. Okrążenie całej góry zajmuje około trzech dni, do pokonania są 52 kilometry terenów niezbyt przystosowanych do długich spacerów.

Z powodu kapryśnej pogody turystom zaleca się zabranie ciepłej odzieży, namiotu, śpiworów, dużej ilości jedzenia oraz leków i środków opatrunkowych. Na wielu odcinkach są przygotowane miejsca do rozbicia namiotów i odpoczynku.

9. Shangdong (Góra Tai)

gora9

Tai Shan zalicza się do Pięciu Świętych Gór Taoizmu. Jest kojarzona ze wschodem słońca, narodzinami, odnową – często uważa się ją za najważniejszą z całej piątki. Ruch pielgrzymkowy do świątyń na Tai Shan odbywa się od 3 tysięcy lat. W roku 1987 wpisana na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Jej najwyższy punkt to szczyt Jadeitowy Cesarz (1545 metrów).

Od niepamiętnych czasów miejsce rytualnego składania ofiar niebu (Tian) przez cesarzy chińskich celem potwierdzenie uzyskanego przez nich mandatu niebios.

10. Góra Emei

gora10

Położona 156km od Chengdu, wpisana na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Piękne widoki, w miarę przystępna pogoda przez cały rok oraz duża wartość historyczna to najważniejsze cechy tego miejsca. Miejsca, w którym można natknąć się na wiele skarbów buddyjskiej kultury oraz religii.


To tylko wybrane góry w Chinach, na tak rozległym terenie takich pięknych miejsc można spotkać jeszcze dziesiątki, czego życzę każdemu, kto marzy o życiowej wyprawie do Państwa Środka.

Standardowo fotki:
Zdjęcie tytułowe: KLIK

Pozostałe: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7.1, 7.2, 8, 9, 10

Zapisz się na newsletter!