Korea

Korea Północna – skąd czerpać wiedzę, gdzie o niej czytać?

Grand Mass Gymnastic and Artistic Performance - Arirang 2011 - P

No właśnie.. Korea Północna to kraj zamknięty oraz odizolowany, przez co trudno jest uzyskać jakiekolwiek informacje na temat północnej części Półwyspu Koreańskiego. Większość Polaków całą swoją wiedzę (oraz momentami jakże fachową opinię) o tym państwie opiera na polskich stacjach telewizyjnych oraz internetowych szmatławcach typu Onet czy WP.

A przeczytać tam można w większości po prostu losowo wybrane wiadomości z zagranicznych stron przetłumaczone na język polski bez jakiegokolwiek zrozumienia sytuacji czy realiów.

Czarno na białym, zły Kim 24/7 i nic więcej. Atom, straszą cały świat. Grubasek-wariat.

Osobom chcącym naprawdę dowiedzieć się czegoś o tym jakże ciekawym kraju od razu doradzam – nie korzystajcie z takich źródeł, zapomnijcie o nich.

Był kiedyś taki ciekawy news Gazety Wyborczej, jak to biedni Chińczycy protestują na ulicach Pekinu… Cały “fajnie” napisany news + dorzucona “klimatyczna” fotka.. Szkoda tylko, że zarówno fotka (z chińskim napisem w tle) jak i całość sytuacji odnosiła się do święta niepodległości Chin, a nie do jakichś protestów. No ale ładnie opisana historyjka łatwo trafiła do polskich odbiorców. Tak samo jak mit o pekińskich telebimach, które wyświetlają sztuczne wschody słońca, ponieważ przez smog ludzie nie mogą ich dostrzec… Szczegóły np. tutaj: KLIK

Co więc robić? Nie ma złotego środka, dlatego trzeba działać na wielu frontach. Praktycznie niezbędna też będzie znajomość języka angielskiego, choćby w takim stopniu umożliwiającym zrozumienie tekstu pisanego.

Co czytać?NK NEWS – prawdopodobnie najlepsze źródło informacji, newsów, artykułów i znakomitych, autorskich treści dotyczących Korei Północnej. Portal współpracuje z różnymi organizacjami działającymi na rzecz praw człowieka w KRL-D, dzięki czemu można u nich znaleźć różne cykle typu “Zapytaj Koreańczyka z Północy” bądź też fachowe analizy ekspertów zajmujących się tematyką północnokoreańską od wielu lat.

Publikują również newsy z oficjalnej strony północnokoreańskiej agencji prasowej KCNA, dzięki czemu mamy całą Koreę Północną w jednym miejscu.


38 NORTH – autorzy skupiają się na szczegółowej analizie wszelkich wydarzeń mających związek z Koreą Północną, omawiają różne doniesienia ze świata i w razie potrzeby prostują kłamstwa, jakie pojawiają się w internecie – np. doniesienia z chińskich stron plotkarskich na egzekucji wujka Kim Jong Una z użyciem wygłodniałych psów…


NEW FOCUS INTERNATIONAL – skromniejsza wersja portalu “NK NEWS”, jednak czasami uda im się opublikować taką treść, której próżno szukać na innych stronach. Działają bardziej ‘na luzie’ i można tam znaleźć ciekawostki i “pierdoły”, których można nie znaleźć na innych wymienionych w tym zestawieniu stronach. A to dobrze, bo nawet takie (na pierwszy rzut oka) błahe rzeczy związane z Koreą Północną są ciekawe i warto poczytać!


NORTH KOREAN ECONOMY WATCH – blog Curtisa Melvina (US-Korea Institute at Johns Hopkins University), który od wielu lat zajmuje się ekonomią oraz gospodarką Korei Północnej. Fachowe i rzetelne teksty, które niestety teraz coraz rzadziej ukazują się na blogu – autor publikuje część z nich na 38north.org. Można się z nim również skontaktować drogą internetową i osobiście spytać o coś związanego z jego profesją – z radością pomoże wszystkim entuzjastom KRL-D.


NORTHKOREA.PL – największy (i jedyny) w Polsce serwis zajmujący się Koreą Północną, którego redaktor naczelny Nicolas Levi jest jednym z czołowych ekspertów ds. KRL-D w Polsce – autor dwóch książek na temat Korei Północnej oraz ekspert Centrum Studiów Polska-Azja. Serwis gromadzi wybrane informacje o KRL-D z polskich oraz zagranicznych mediów.


KFA Polska – polski oddział Stowarzyszenia Przyjaźni Koreańskiej – propagandowej organizacji KRL-D, którą zarządza Alejandro Cao de Benos, Hiszpan z paszportem KRL-D zasiadający w parlamencie północnokoreańskim. Dlaczego polecam tę stronę? Dlatego, że pośród tego partyjnego bełkotu można tam znaleźć unikalne informacje związane z KRL-D (np. z KCNA) i przetłumaczone na język polski. Warto przeglądać.

Co oglądać?


Tutaj zamieszczę jedynie 2 kanały na YouTube, oba niestety w 100% propagandowe. Ale w tym przypadku jest to zdecydowanie zaleta, ponieważ dostęp do tego rodzaju materiałów jest zdecydowanie utrudniony i możliwość oglądania nagrań z KCTV (telewizja Korei Północnej) to świetna sprawa.

Uriminzokkiri – kanał, który codziennie umieszcza nagrane audycje i programy z KCTV, wszystko (niestety) opisane po koreańsku (dialekt północny rzecz jasna). Za wiele się nie zrozumie, ale sama możliwość obejrzenia tych materiałów to już coś. Jest to oficjalny kanał organizacji Uriminzokkiri, która zajmuje się odpowiednim kreowaniem wizerunku KRL-D na świecie (propagandówka).

Stimmekoreas – autor zamieszcza nagrania z północnokoreańskiej telewizji oraz audycje (po angielsku i niemiecku) północnokoreańskiego radia “Voice of Korea”.

A może znasz jeszcze jakieś inne strony, blogi lub kanały YT o tematyce północnokoreańskiej i zdecydowanie je polecasz? Śmiało pisz w komentarzach 😉


Zdjęcie na licencji Creative Commons, źródło: KLIK

Ostatnie dziesięć dni to pustka na blogu… Niestety, awarie sprzętu przeplatały się z nagromadzonymi obowiązkami, zaległościami oraz pogodą, która też nie pozwalała wysiedzieć w domu.. Osobiście jestem wkurzony, że tak zaniedbałem tego bloga i obiecuję, że to już się nie powtórzy. Wracamy na cykl publikacji wpisu co drugi dzień i już ani razu nie zdarzy się żadna obsuwa. Obiecuję 😉

Zapisz się na newsletter!