Chiny

Chińskie symbole i ich znaczenie #1

13007946994_c3ae3721c7_o

Hej, dzisiejsza niedziela nie jest jakaś wspaniała – u mnie zanosi się na niezły deszcz, do tego całkiem porządnie wieje. Ciemno i szaro, nie lubię takich dni. Ale jakoś trzeba wstać, puścić w miarę ożywiającą muzykę i robić swoje.

Chińskie znaki to świetna rzecz, to takie 2 w 1. To nie tylko zwykły zapis języka chińskiego, w znakach można też znaleźć wiele ukrytych znaczeń oraz odniesień do chińskiej kultury, tradycji i historii. Świetna rzecz, szczególnie w takie dni jak ten – można na spokojnie poczytać i odprężyć się (olewając szarą pogodę za oknem), jednocześnie dowiadując się czegoś ciekawego.

Kolejny wpis na temat chińskich symboli znajdziesz tutaj – Chińskie symbole cz. 2

Na dzisiaj wybrałem kilka chińskich symboli, takich nazwijmy to pierwszych z brzegu. Z góry zakładam, że ten mini-cykl będę kontynuował, ale jak często – tego nie wiem. Jakoś to będzie, ogarniemy.

Ao – ogromny żółw

Ao () to olbrzymi żółw morski (lub gigantyczna ryba), który na swojej skorupie dźwiga całą ziemię. Wierzono, że chińska bogini ludzkości Nüwa odrąbała jedną z nóg żółwia Ao i za jej pomocą naprawiła jedną z czterech kolumn podtrzymujących ziemię. Przez wiele lat Chińczycy uważali, że ziemię można uczynić stabilniejszą ustawiając żółwie z kamienia dźwigające ciężkie tablice – tego typu działanie miało bardziej związać ze sobą niebo i ziemię.

Ao-zolw

Aoshan – góra Ao – leży na rajskich wyspach na Morzu Wschodnim, znanych też czasem jako Wyspy Nieśmiertelnych. Począwszy od XII wieku stawiano z okazji Nowego Roku duże konstrukcje z latarni i ruchomych figur, które swym wyglądem przypominały górę. Głową Ao nazywano tego, który najlepiej zdał najwyższy egzamin. Ao jest też uznawany za zwierzę chętnie pożerające i zwalczające ogień, dlatego też jego postać często umieszczana była na dachach budynków i świątyń – dzięki temu te miejsca miały być niezagrożone pożarami i podpaleniami.


Azalia – kukułczy kwiat


azalia

Azalia (杜鵑花), zwana też kukułczym kwiatem (różanecznik), porównywana jest do pięknej kobiety. Chińska kukułka odgrywa dużą rolę w folklorze prowincji Syczuan – mówi się, że woła ona przez całą noc aż krwawi jej krtań, a tego, kto usłyszy jej wołanie, oczekuje rozstanie z ukochaną osobą. Przyjmuje się, że azalia występująca szczególnie często w tej prowincji zawdzięcza swoją nazwę czerwonej barwie gardła.

4 – przynosi szczęście czy pecha?

Liczba cztery () należy do liczb yin, symbolizuje Zachód oraz Ziemię, która według najstarszych chińskich wyobrażeń była kwadratowa i podzielona na kwadraty. Chińscy uczeni sądzili, że Państwo Środka leżało pomiędzy czterema morzami , a otaczały je cztery barbarzyńskie ludy.

Czterema górami nazywano wodzów, którym pan sprawujący władzę nad obszarami lennymi powierzył utrzymywanie pokoju w czterech stronach świata i których przyjmował w swoich rezydencjach otwierając im cztery bramy. Cztery pory roku powodują, że “cztery części” (każda po piętnaście dni) rozpoczynają się wówczas, gdy nadchodzi przesilenie dnia z nocą i zrównanie dnia z nocą. Cztery rozstania to nazwa pierwszych dni tych okresów – nie wolno było wtedy współżyć seksualnie.

808994-free-china-wallpaper

Cztery bramy to również cztery podróże młodego wówczas Siddhartha Gautamy, które skłoniły go do porzucenia książęcego życia i stania się Buddą. Czterej wielcy królowie (Ma, Zhao, Liu, Wen) strzegą nefrytowego władcy w czterech stronach świata. Mamy też cztery klasyczne powieści chińskie (四大名著), które uznawane są przez naukowców za najwybitniejsze dzieła literatury chińskiej cesarskich Chin. Warto też wspomnieć o osobnym czteroksięgu konfucjańskim.

Liczba cztery również może być kojarzona ze śmiercią, ponieważ te dwie rzeczy wymawia się tak samo. To zjawisko jest jednak bardziej zauważalne w Japonii, gdzie np. zamiast czwartego piętra są albo piętra F (four), albo od razu po 3. piętrze następuje piąte.

Chińska dwunastka

Stary chiński rok liczył dwanaście (十二) miesięcy po 28 lub 29 dni. Rok kalendarzowy miał 354 dni, co powodowało przesunięcia pór roku – wprowadzono więc miesiąc przestępny i co każde 19 lat włączano 7 miesięcy przestępnych. Chińczykom raczej się to podobało, ponieważ mogli pobierać dzięki temu trzynaście pensji w ciągu roku.

shier-dwanasce

Cykl dwunastkowy występuje już w najstarszych dokumentach, odpowiada mu dwanaście znaków zodiaku. Dawniej dzień w Chinach dzielono na dwanaście podwójnych godzin, przestrzegano też dwunastoletniego obiegu Jowisza wokół Słońca. Istniało 12 cesarskich insygniów, a mityczny cesarz Shun miał ustanowić 12 wysokich urzędników.

Chińska medycyna wyróżniała dwanaście organów wewnętrznych, tj.: płuca, serce, osierdzie, wątrobę, śledzionę, nerki, woreczek żółciowy, żołądek, pusty organ, jelito grube i jelito cienkie. Chińczycy również jako pierwsi wprowadzili muzykę opartą na gamie dwunastotonowej.


Oto cztery wybrane przeze mnie chińskie symbole. Może nie są jakieś oszałamiające i zwalające z nóg, ale i tak dają radę. Chyba?

Nie no, są ok 🙂

A fotka tytułowa fajna, zapożyczona stąd: KLIK

Zapisz się na newsletter!


  • Grair Monika Magakianowie

    Witam, czy pomógłby ktoś “odszyfrować” ten tekst / te znaki 🙂 ? Nawet nie wiem, czy jest w odpowiedniej pozycji. Z góry dziękuję i pozdrawiam.